Jakie zmiany dokonały się w MPEC Nowy Targ? Jak działała Geotermia Podhalańska na przestrzeni ostatnich lat?

W 2018 roku Gmina Szaflary otrzymała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o wartości 46 mln złotych na rozwój ciepłownictwa systemowego. Dzięki temu wsparciu zostanie wykonany odwiert geotermalny, który docelowo pozwoli na doprowadzenie energii geotermalnej do Nowego Targu.
MPEC Nowy Targ w bliskiej perspektywie czasowej chce wprowadzić do swojej oferty m.in. ciepło geotermalne.

Rekord przyłączeń do geotermii

Geotermia Podhalańska może pochwalić się sporym sukcesem, ponieważ ubiegły rok przyniósł jej największą ilość przyłączeń bo aż 120 nowych budynków zostało do niej podłączonych. Warto dodać, że w samym Zakopanem w ciągu ostatnich 25 lat, dzięki Geotermii Podhalańskiej zaoszczędzono aż 265 tys. ton węgla. Z uwagi na fakt, że do produkcji ciepła wykorzystywana jest woda geotermalna, tym samym spowodowało ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 533 tys. ton. To w sposób jednoznaczny wskazuje na pozytywny efekt ekologiczny tego typu produkcji ciepła.

Nowy Targ – jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast Polski

W trakcie konferencji podjęto również trudny temat, jakim jest problem zanieczyszczenia powietrza w Nowym Targu. Miasto to uplasowało się na trzecim miejscu pod względem najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Polsce. Podkreślono, że stare piece pozaklasowe muszą zniknąć z małopolski do 2023 roku.

W ramach rządowych programów mieszkańcy miasta mogą starać się o wsparcie finansowe na przykład na wymianę tzw. Kopciuchów i przejście na przyjazne środowisku ogrzewanie. Oferowane jest wsparcie przy pomocy dedykowanych programów środowiskowych nie tylko ze źródeł krajowego dofinansowania, ale także Unii Europejskiej min. program pod nazwą „Czyste powietrze”.

Najbardziej preferowanym sposobem ogrzewania budynków dla Nowego Targu jest ciepło systemowe.

Mieszkańcy Nowego Targu coraz częściej dochodzą do wniosku, że ogrzewanie węglem jest mniej efektywne i mało przyjazne środowisku. Miasto bowiem może skorzystać ze swojego atrakcyjnego położenia geograficznego i poprawiając czystość powietrza zachęcić turystów do jego odwiedzania.

Rosnąca świadomość osób oraz potrzeba natychmiastowych działań ku poprawie złego stanu powietrza daje nadzieję na rozbudowę ciepła systemowego oferowaną min. przez MPEC Nowy Targ, a w przyszłości energię odnawialną proponowaną przez Geotermię Podhalańską, która jest zdecydowanie najbardziej ekologiczna ze wszystkich możliwych rozwiązań i niezależna od warunków pogodowych.

Źródło: MPEC Nowy Targ

Redakcja GLOBEnergia