Tunezyjscy inżynierowie pod kierownictwem Anisa Aouini wynaleźli nowy typ turbiny wiatrowej mający osiągać wyższą sprawność niż powszechnie stosowane turbiny.

Fot. Saphon Energy 
 
Inspirację stanowiły starożytne łodzie wywodzące się z  Kartaginy- miejsca położonego niedaleko obecnej stolicy Tunezji- oraz naturalne ruchy i kształty ptaków oraz ryb.
Wynaleziona turbina nie posiada łopat obracających się pod naporem wiatru, lecz ma owalny, wklęsły kształt przypominający półmisek. Pracuje ciszej, jest bezpieczniejsza oraz zgodnie z zapewnieniami firmy wprowadzającej wynalazek do obrotu Saphon Energy turbina jest w stanie uchwycić dwa razy więcej energii wiatru niż tradycyjna turbina wiatrowa.
 
Dzięki swojemu kształtowi ma ona nie podlegać prawu Betz’a zgodnie z którym turbina wiatrowa teoretycznie jest w stanie osiągnąć maksymalnie 59% sprawności konwersji energii wiatru na energię mechaniczną; w tym przypadku oczekiwana sprawność wynosi 80%. Taki osiąg przełoży się na wyższe uzyski, co w konsekwencji może stanowić interesującą alternatywę dla tradycyjnych turbin będących środkiem pozyskiwania energii w systemach off- grid.
 
Nadzieje związane z wynalazkiem w pierwszej kolejności mają być zrealizowane w Indiach. Zgodnie z informacją udzieloną przez Anisa Aouni podczas demonstracji turbiny „Projekt tworzony dla Indii składa się z 50 turbin Saphonian o mocy 20 kW mających stworzyć farmę wiatrową o mocy 1 MW. Taka moc produkowana w południowych Indiach jest w stanie pokryć zapotrzebowanie energetyczne małego miasteczka, w którym znajduje się 1000 domów, nawet jeśli wytworzona energia będzie przekazywana bezpośrednio do ogólnokrajowej sieci elektroenergetycznej.”
 
Saphon Energy zwraca uwagę na problem emisji szkodliwych substancji do atmosfery, dlatego wszelkie działania mające na celu rozbudowę międzynarodowej sieci firmy odznaczają się zerową emisją. Dodatkowo, w trosce o środowisko naturalne, kształt turbin ma zmniejszyć ryzyko wypadków ptactwa.
 
Wynalazek przyciąga powszechną uwagę, czego dowodem jest zdobycie przez firmę Saphon Energy w 2015 nagrody Gulfstream Navigator oraz uzyskanie wsparcia w zakresie techniki i oprogramowania od firmy Microsoft. 
 
Źródło: reuters.com