Dziś klienci firmy Viessmann mogą pójść o krok dalej. Nowy system sterowania występujący pod nazwą Single Room Control pozwala zapomnieć o czymś takim jak pomieszczenie reprezentatywne. Pozwala za to na określenie temperatury na poziomie poszczególnych pomieszczeń przez każdego z mieszkańców.

System SRC został zbudowany w oparciu o centralny sterownik Vitoconnect 100 OPTO1, który jest jednocześnie elementem kontrolującym instalację i modułem umożliwiającym komunikację z instalacją z dowolnego miejsca na ziemi poprzez sieć internetową. Sterownik komunikuje się z elektronicznymi głowicami sterującymi umieszczonymi na grzejnikach lub za pomocą listwy sterującej z elektrozaworami sterującymi przepływami na belkach rozdzielaczowych w przypadku ogrzewania płaszczyznowego.

Obsługa systemu

Do obsługi całego systemu służy aplikacja przeznaczona na smartfony i tablety wyposażone w system Android lub iOS. Z poziomu programu, dla każdego pomieszczenia, w którym umieszczone są głowice termostatyczne możemy indywidualnie ustawić temperaturę komfortową i temperaturę oszczędną oraz zaprogramować automatyczne wymuszanie tych temperatur w cyklu tygodniowym (każdego dnia mogą być 4 cykle pracy z temperaturą komfortową i 4 z temperaturą oszczędną). W dużych pomieszczeniach, w których występuje więcej niż jeden grzejnik, głowice są łączone w zespoły. Skutkuje to tym, że użytkownik widzi wszystkie głowice jako jedną, dzięki czemu nie musi się martwić, że w tym samym pomieszczeniu jedna z głowic się otwiera a druga w tym samym czasie się zamyka, bo ktoś niechcący źle dokonał nastaw. Oczywiście będąc w domu nie musimy za każdym razem szukać smartfona, by zmienić chwilowo temperaturę pomieszczenia. Taką zmianę możemy wykonać identycznie jak w tradycyjnej głowicy grzejnikowej, podchodząc i przekręcając pokrętło na głowicy. Zmiana zostanie dokonana domyślnie na 2h i będzie widoczna w aplikacji.

Na głowicy znajduje się ciekłokrystaliczny, podświetlany wyświetlacz, na którym można odczytać zaprogramowaną aktualnie temperaturę. Wyświetlacz, aby maksymalnie wydłużyć czas pracy na bateriach, działa jedynie w czasie dokonywania zmian.

Głowice systemu zostały wyposażone w dodatkowe funkcje pozwalające poprawić komfort i zwiększyć efektywność systemu.

Jedną z takich funkcji jest możliwość wykrycia otwartego okna. W sytuacji, gdy chcemy przewietrzyć dane pomieszczenie powinniśmy zakręcić głowice, poczekać aż ostygnie grzejnik, a następnie na krótki czas otworzyć maksymalnie okno, by wymienić zużyte powietrze, nieschładzając niepotrzebnie przegród budowlanych czy sprzętów znajdujących się w środku (wychłodzone elementy trzeba będzie potem ponownie rozgrzewać a to niepotrzebne straty energii cieplnej czyli dodatkowe koszty). Jeśli jednak zapomnimy o zamknięciu głowic, to gdy ich czujniki (a są w głowicy aż 3) wykryją szybki spadek temperatury otoczenia to na 30 minut głowica przyjmie dla tego pomieszczenia wymaganą temperaturę wewnętrzną na 8*C. Czyli jeżeli zapomnimy o uchylonym oknie i opuścimy mieszkanie głowice zadbają o to, by nie doszło do zamarznięcia instalacji.

Dla użytkowników mających ogrzewanie płaszczyznowe albo ozdobne grzejniki bez wkładek zaworowych, przeznaczony jest system wykonawczy oparty o sterowanie siłownikami sterującymi przepływami przez poszczególne obwody. Analogicznie jak dla głowic tak i tutaj poszczególne pętle znajdujące się w jednym pomieszczeniu są ze sobą grupowane i przedstawiane w aplikacji jako jedno pomieszczenie. Aby układ wiedział czy osiągnął już wymaganą temperaturę w pomieszczeniu, należy zastosować czujnik klimatu (pomiar zarówno rzeczywistej temperatury pomieszczenia jak również występującej w tym pomieszczeniu wilgotności).

Aplikacja ViCare

Całość systemu sterowana jest za pomocą przejrzystej i bardzo intuicyjnej aplikacji ViCare.
Sama aplikacja jak i jej użytkowanie jest dla właściciela systemu całkowicie bezkosztowe. System SRC najlepiej współpracuje z urządzeniami grzewczymi firmy Viessmann wyposażonymi w złącze komunikacyjne OptoLink.

Dzięki tej komunikacji w sytuacji gdy mimo otwarcia wszystkich głowic w danym pomieszczeniu temperatura nie zostanie osiągnięta, urządzenie grzewcze zostanie dodatkowo poinformowane o konieczności zmiany parametrów pracy. Nie oznacza to jednak, że osoby które nie mają w kotłowni urządzenia z logiem Viessmann albo mieszkają w bloku i w ogóle nie mają kotłowni mają być pozbawione skorzystania z możliwości sterowania każdym z pomieszczeń z osobna. System sprawdza się również bardzo dobrze i w takich sytuacjach. Nadal każdy z mieszkańców może mieć możliwość zainstalowania takiego systemu w swoim mieszkaniu i korzystania z komfortu i wygody jaki on ze sobą niesie.

Viessmann Polska

Producent systemów grzewczych, przemysłowych i chłodniczych