Nowatorska technologia pozwoli na produkcję elektryczności ze słońca za 6 centów/kWh

Oprócz tradycyjnych ogniw fotowoltaicznych i CSP, na rynku pojawia się wiele prototypowych technologii, które pozwalają pozyskać energię z promieniowania słonecznego. Większość z nich ma tę wadę, że ich wykorzystanie jest znacznie droższe niż w przypadku konwencjonalnych rozwiązań, przez co ich twórcy nie są w stanie przejść do fazy produkcji przemysłowej. Tym bardziej warto wspomnieć o projekcie firmy United Sun Systems – baterii na ciepło.

Przypominający satelitę wynalazek składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to pokryty lustrami talerz o średnicy 14 metrów, którego zadaniem jest skupić promienie słoneczne na znajdującym się w środku metalowym pręcie. W ten sposób zostaje on ogrzany do ok. 750 stopni Celcjusza.

Zebrane ciepło jest magazynowane w opracowanej przez nich baterii, zbudowanej z wodorków metali. Według United Sun Systems, jest to rozwiązanie znacznie tańsze niż obecnie dostępne technologie.

Image result for united sun systems

Zmagazynowane ciepło pozwala zasilić znajdujący się poniżej silnik Stirlinga. Dzięki specyficznej budowie, maszyna ta jest w stanie dostarczać energii mechanicznej z różnicy temperatur pomiędzy ogrzewanym punktem a temperaturą środowiska. Jednocześnie jest bardzo cicha i ma długą żywotność – nawet do 100 lat. Po podłączeniu generatora, wynalazek przedstawia ciekawy sposób na produkcję elektryczności z promieniowania słonecznego.

Według firmy, pojedynczy talerz tego typu jest w stanie wychwycić 150kW energii cieplnej w godzinę. Ta następnie musi zostać przekształcona w prąd – warto wziąć pod uwagę, że sprawność konwersji w tym przypadku to około 30-40%. Mimo wszystko, w oczy rzuca się niska cena produkowanej elektryczności. Według twórców, to tylko 6 centów za każdą kilowatogodzinę. Jedno takie urządzenie pozwoli na efektywne zasilenie mniej więcej 11 gospodarstw domowych.

W tym roku United Sun Systems udało się doprowadzić do partnerstwa z laboratorium należącym do amerykańskiego Department of Energy. Technologia jest już testowana w USA, Mongolii, Dubaju i RPA. Trwa zbieranie środków na przejście do fazy produkcji komercyjnej.

Źródła: unitedsunsystems.com, dailymail.co.uk

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia