Nowy sposób na odlodzenie od naukowców z MIT

Zima potrafi być ciężkim okresem dla energetyki. Jednym z powodów tej sytuacji jest lód osadzający się na liniach wysokiego napięcia oraz łopatach turbin wiatrowych. Jego obecność skutkuje dodatkowym obciążeniem, które może w skrajnych sytuacjach nawet zniszczyć te instalacje. Problem dotyczy też lotnictwa, gdzie przymarzające skrzydła samolotów utrudniają poruszanie się w powietrzu. Odpowiedzią na te problemy ma być nowy wynalazek naukowców z MIT.

Opracowali oni uniwersalny materiał, który czerpiąc energię ze słońca, równomiernie roztapia kolejne warstwy lodu. Ma on potencjał by wyprzeć używane do rozmrażania środki chemiczne, które są szkodliwe dla środowiska.

Nowatorski materiał może być aplikowany w formie spreju. Składa się z trzech warstw – pierwsza z nich jest absorberem promieniowania słonecznego i pochłania energię z 95% padającego na nią światła. Następna to aluminiowa powłoka o grubości jedynie 400 nm. Metal ten jest świetnym przewodnikiem ciepła i nawet tak niewielka ilość jest w stanie być efektywnym jego przewodnikiem. Ostatnia warstwa pełni funkcję izolacji termicznej, która „utrzymuje” ciepło pochłoniętego promieniowania.

Image result for ice

Materiał działa w ciekawy sposób. Po pochwyceniu niemal całości padającego promieniowania słonecznego, jest ono przetwarzane na ciepło. Powłoka izolacyjna nie pozwala mu „uciec” do otoczenia na drodze radiacji. Następnie warstwa aluminiowa efektywnie rozprowadzi zebrane ciepło równomiernie w miejscach, gdzie sprej został naniesiony. W ten sposób wystarczy oświetlić jedynie fragment linii energetycznej, by usunąć oblodzenie na całej powierzchni.

W teorii roztopienie brył lodowych wymagałoby dostarczenie bardzo dużych ilości energii. Tymczasem naukowcy zauważyli, że już stopienie cienkiej warstwy lodu zazwyczaj wystarcza – reszta po prostu się ześlizgnie.

Naukowcy wskazują, że materiał został wytworzony z tanich surowców i jego zastosowanie jest opłacalne ekonomicznie. Raz naniesiony chroni przez długi okres czasu. Jako potencjalne zastosowanie wskazują również budownictwo. Materiał pomógłby w usuwaniu lodu z dachów, co jest szczególnie trudne w przypadku wysokich konstrukcji.

Źródło: Science Daily

 

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia