Toshiba Carrier Corporation ogłosiła, że planuje utworzenie nowej spółki produkcyjnej w Gnieźnie. Inwestycja ma być warta 3 miliardy jenów, czyli przeszło 100 milionów złotych. Działalności nowego oddziału produkcji rozpocznie się prawdopodobnie jeszcze w tym roku. To będzie pierwszy w Europie zakład Toshiba.

Działalność

W Gnieźnie na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powstanie pierwszy zakład japońskiej firmy Toshiba Carrier Corporation, produkującej klimatyzatory różnego przeznaczenia, systemy chłodnicze, wentylatory, kompresory.

Tereny specjalnej strefy ekonomicznej w rejonie ul. Cegielskiego i Osinie, źródło: gniezno24.com

Dzięki otwarciu nowego zakładu produkcyjnego, Toshiba Carrier skróci czas realizacji produktu o jedną trzecią oraz obniży koszty produktowe. Wzmocni także ofertę produktów dostosowaną do konkretnych potrzeb rynku europejskiego.

Dla Polski nowy zakład to szansa na wiele nowych miejsc pracy.

Współpraca polsko-japońska

W dniach 19-22 stycznia Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, minister klimatu Michał Kurtyka oraz wiceminister klimatu Ireneusz Zyska złożyli wizytę biznesową w Japonii, podczas której omawiano obszary potencjalnej współpracy w zakresie polityki energetycznej związane z redukcją emisji i polityką klimatyczną.

W trakcie wizyty w Japonii minister Kurtyka uczestniczył w polsko-japońskim spotkaniu biznesowym dotyczącym energetyki. Minister podkreślił, że Polska i Japonia stoją przed wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatu i realizacją zobowiązań wynikających z Porozumienia paryskiego oraz potrzebą zmiany miksu energetycznego.

Według ministra, Polska jest otwarta na dalsze pogłębianie współpracy z Japonią we wprowadzaniu nowych technologii w dziedzinie elektromobilności oraz wykorzystania potencjału pojazdów elektrycznych, jako magazynów energii.

Podczas wizyty, Michał Kurtyka spotkał się też z Koizumi Shinjiro, japońskim ministrem środowiska, z którym prowadził rozmowy na temat działań na rzecz ochrony klimatu. Z kolei na temat współpracy w obszarze nauki i technologii minister Kurtyka rozmawiał z Michiko Ueno – wiceminister w Ministerstwie Nauki, Technologii, Kultury i Sportu.

Michał Kurtyka wraz z premierem Mateuszem Morawieckim spotkali się również z premierem Japonii i prowadzIli rozmowy dotyczące współpracy gospodarczej.

Kto wie, może fabryka w Gnieźnie to tylko mały krok, po którym nastąpią kolejne, większe?

 

Źródła: chlodnictwoiklimatyzacja.pl, gniezno24.com, gov.pl

Redakcja GLOBEnergia