Ciekawym odkryciem, które może mieć duży wpływ na branżę klimatyzacji, mogą pochwalić się naukowcy ze Stanford University w USA.

Wytworzyli oni panele, które mają znacznie zwiększyć efektywność chłodzenia pomieszczeń bez wykorzystania dodatkowej energii elektrycznej. Uzyskane przez nich urządzenie jest osiągnięciem inżynierii materiałowej. Chodzi o wielowarstwową strukturę optyczną podobną do lusta, która może odbić aż 97 % promieniowania słonecznego, które na nie pada. W tym samym momencie emituje ono do atmosfery znaczne ilości ciepła.

Patent wykorzystuje zjawisko fizyczne – radiację. Nagrzane elementy pasywnie wydzielają ciepło do otoczenia na zasadzie promieniowania. Trudno jednak wykorzystać ten mechanizm w klimatyzacji pomieszczeń, gdyż zazwyczaj słońce ogrzewa poszczególne elementy mieszkania o wiele szybciej, niż wydzielają one tę energię do otoczenia.

W przypadku zetknięcia ze sobą dwóch materiałów, gorącego i zimnego, nie możemy ochłodzić tego pierwszego do temperatury niższej, niż ten drugi. Wykorzystanie radiacji pozwala na ominięcie tej zależności, a wytworzony przez naukowców panel rzeczywiście jest w stanie oddawać do otoczenia więcej energii niż pobiera w słoneczne dni. Wbudowano go w system chłodzący, zawierający obieg wody i wymiennik ciepła, który na zasadzie klasycznego cyklu termodynamicznego odbiera energię cieplną z gorącego powietrza w mieszkaniu i oddaje ją wodzie.

Faza testów dała bardzo obiecujące wnioski. Przy wykorzystaniu ich panelu, da się utrzymać temperaturę wody od trzech do pięciu stopni Celcjusza poniżej temperatury otoczenia tegoż systemu. To oznacza większą moc chłodzenia bez dodatkowych kosztów energii elektrycznej. Według samych naukowców, system ten zaoszczędził w trakcie lata 14,3 megawatogodzin prądu, co przełożyło się na ponad 20% niższy koszt utrzymania klimatyzacji. Zakładają, że w trakcie całego roku ich wynalazek może obniżyć je od 18 do 50%. Duży rozstrzał spowodowany jest ciągle małym zaawansowaniem technicznym projektu. Ponadto nie wiadomo, czy rozwiązanie to będzie bardziej efektywne cenowo niż zastosowanie zwykłej fotowoltaiki, która dostarczy prądu zasilającego klasyczny klimatyzator. Z drugiej strony, ich badania i wnioski mogą pchnąć ówczesną technologię w zupełnie nowym kierunku. To z kolei często skutkuje znacznymi ulepszeniami w dłuższym okresie czasu.