O co pytają przyszli inwestorzy w związku z montażem pompy ciepła?

Wybór odpowiedniego źródła ogrzewania do swojego domu budzi u inwestorów wiele wątpliwości i nic dziwnego! Opcji jest wiele, a inwestycja wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami – zarówno w przypadku wyboru źródła ciepła do nowego, jak i do istniejącego domu. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Wraz ze wzrostem zainteresowania ekologią, rosnącymi restrykcjami związanymi z Warunkami Technicznymi oraz coraz większym naciskiem na komfortową obsługę, przyszli inwestorzy coraz częściej, wybierając źródło ciepła, decydują się na pompę ciepła. Montaż urządzenia wiąże się oczywiście z wieloma pytaniami ze strony inwestorów. Rozważają oni dobór różnych produktów i rozwiązań, zastanawiają się nad wyborem technologii i… pytają, a my razem z nimi. Pytamy branżę – przedstawicieli czołowych producentów pomp ciepła o to, o co pytają również przyszli inwestorzy!

Miejsce montażu – czyli gdzie umieścić urządzenia?

Pompy ciepła składają się zwykle z dwóch jednostek: zewnętrznej – montowanej na zewnątrz budynku – oraz wewnętrznej – umiejscowionej wewnątrz budynku.

Jakie jest najlepsze miejsce dla jednostki zewnętrznej w przypadku domu jednorodzinnego?

Pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę w temacie wyboru miejsca montażu jednostki, to wytyczne danego producenta dla konkretnego urządzenia dotyczące montażu agregatu i jednostki zewnętrznej. Zgodnie z takimi wytycznymi, zazwyczaj występuje konieczność podniesienia jednostki ponad grunt, aby nie dochodziło do przysypywania śniegiem lub innych niekorzystnych sytuacji. Drugą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest hałas. Każde urządzenie generujące hałas podlega pewnym ograniczeniom. Upraszczając – można powiedzieć, że przepisy wymagają od właścicieli urządzeń czy gospodarstw, by na granicy działki poziom ciśnienia akustycznego wynosił maksymalnie 50 dB(A) w dzień i 40 dB(A) w nocy – dla zabudowy jednorodzinnej. Poziom ciśnienia akustycznego jest mierzony na granicy działki, na której jest zainstalowane dane urządzenie, zgodnie z określoną w normie procedurą pomiarową. W praktyce, jeśli pompa ciepła zostanie zamontowana zbyt blisko płotu, może się okazać, że nie spełni wymagań. Dlatego warto korzystać z tabeli, która pokazuje jak spada ciśnienie akustyczne wraz z odległością od źródła dźwięku – odpowiada Stanisław Glodny Area Sales Manager A2W w Panasonic.

Stanisław Glodny, Panasonic
 Stanisław Glodny, Panasonic

Jakie jest najlepsze miejsce dla jednostki wewnętrznej w domu jednorodzinnym?

Z punktu widzenia użytkownika, najlepsze dla jednostki wewnętrznej pompy ciepła będzie oczywiście takie miejsce, w którym będzie on miał dostęp do automatyki, za pomocą której będzie mógł dokonać zmiany ustawień, odczytać ważniejsze parametry pracy czy po prostu pochwalić się gościom. Jednostka wewnętrzna pompy ciepła zawiera tylko komponenty do dystrybucji ciepła, więc nie jest źródłem hałasu. Jest to jednak urządzenie techniczne i wraz z armaturą nie są elementem dekoracyjnym domu.
W kontekście umiejscowienia jednostki wewnętrznej pompy ciepła typu split należy jeszcze wziąć pod uwagę wymogi prawne, które określa norma EN 378. W takim pomieszczeniu musi być zachowana minimalna kubatura i jest ona zależna od zastosowanego czynnika chłodniczego oraz jego napełnienia w urządzeniu. Zazwyczaj w domu jednorodzinnym nie ma kłopotu ze wskazaniem właściwego miejsca montażu. Te wymagania nie obowiązują przy montażu pompy ciepła typu monoblok, w przypadku której cały układ chłodniczy znajduje się poza budynkiem w jednostce zewnętrznej
– odpowiada Dawid Pantera – inżynier produktu w Viessmann Polska.

Dawid Pantera, Viessmann
Dawid Pantera, Viessmann

Rodzaje pomp ciepła

Przyszły inwestor, szukając odpowiednich rozwiązań, bardzo szybko natknie się na różne rodzaje pomp ciepła. Podczas poszukiwań, jako główne rozróżnienie znajdzie zapewne podział względem dolnego źródła ciepła, a w nim gruntowe i powietrzne pompy ciepła. Gruntowe pompy ciepła wykorzystują energię zakumulowaną w gruncie do ogrzewania, chłodzenia i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ciepło jest pobierane z gruntu za pomocą pionowych i poziomych gruntowych wymienników ciepła. Z kolei powietrzne pompy ciepła, do tych samych celów wykorzystują energię zgromadzoną w powietrzu (lub powietrzu wyrzutowym).

Kiedy lepiej stosować pompy gruntowe zamiast powietrznych pomp ciepła?

Im większy dom, tym bardziej warto rozważyć gruntową pompę ciepła. Daje ona większe możliwości chłodzenia zarówno pasywnego, jak i aktywnego dużo mniejszym nakładem energetycznym niż w przypadku pomp powietrznych. Jeżeli mówimy o oszczędnościach, to przy dużych rocznych transferach energetycznych te wartości bezwzględne będą proporcjonalnie większe. Więc jeśli dla inwestora takie rozwiązanie jest dostępne finansowo, to myślę, że warto je rozważyć. Pompa gruntowa względem pompy powietrznej pod kątem technicznym ma same zalety, jedynym minusem jest jej koszt inwestycyjny, który znacząco przewyższa koszt pompy powietrznej – odpowiada Erwin Szczurek – Menedżer Produktu ds. OZE w NIBE-BIAWAR.

Erwin Szczurek – Menedżer Produktu ds. OZE w NIBE-BIAWAR.
Erwin Szczurek – NIBE-BIAWAR

Pompa ciepła a termomodernizacja


W Polsce znajduje się ponad 3 miliony źródeł ciepła, które wymagają wymiany. Dlaczego? Są nieefektywne i zanieczyszczają powietrze, którym oddychamy, powodując smog, którego skutkiem jest wiele chorób. W związku z tym, jednym z obszarów zastosowań pomp ciepła jest wybór tych ekologicznych urządzeń na zastępstwo dla kopciucha.

Czym powinna charakteryzować się pompa ciepła dobrana do istniejącego budynku?

Moc grzewcza pompy ciepła musi zostać odpowiednio dopasowana do budynku. Zapotrzebowanie na moc grzewczą określane jest dla danej strefy klimatycznej, w której budynek jest zlokalizowany. Pompa ciepła musi tę moc zapewnić. Kluczowe jest nieprzewymiarowanie urządzenia, ze względu na większe koszty eksploatacyjne w okresach przejściowych. Zbyt duża moc pompy ciepła sprawi, że przy temperaturach zewnętrznych oscylujących w okolicach 0°C, urządzenie będzie się często załączać, a czas pracy będzie stosunkowo krótki, co może niekorzystnie wpłynąć na jego eksploatację.
Przy doborze pompy ciepła nie można pominąć kwestii związanych z instalacją centralnego ogrzewania zamontowaną w budynku. To ona tak naprawdę decyduje o tym, jak efektywny będzie cały system grzewczy
– odpowiada Damian Filipowicz – Product Leader LES ATA/ATW w Mitsubishi Electric.

Damian Filipowicz, Mitsubishi Electric
Damian Filipowicz, Mitsubishi Electric

Dowiedz się więcej!

  • Czy pompę ciepła można połączyć z innym źródłem ciepła, które znajduje się już w budynku? 
  • Jakie źródło ciepła z ekonomicznego punktu widzenia będzie najlepsze dla termomodernizowanego budynku jednorodzinnego z grzejnikami?
  • Czy przegląd pompy ciepła jest potrzebny z technicznego punktu widzenia? 

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w najnowszym wydaniu Globenergia 3/2021!

Zobacz również