O ile wzrosły ceny instalacji fotowoltaicznych w ciągu półrocza?

Niedawno przyglądaliśmy się hurtowym cenom modułów PV, a dziś pod lupę bierzemy całe mikroinstalacje fotowoltaiczne. O ile wzrosły ich ceny na przestrzeni ostatniego pół roku? Sprawdzamy!

Zdjęcie autora: Maria Niewitała-Rej

Maria Niewitała-Rej

Redaktor GLOBEnergia

W ostatnim czasie doświadczamy wzrostu cen instalacji fotowoltaicznych, który wynika z różnych czynników. Jednym z najważniejszych, jest wysoki popyt, związany ze zmianami ustawowymi. W ostatnim czasie w branży fotowoltaicznej można było zauważyć bardzo wysokie zainteresowanie fotowoltaiką wynikające z chęci skorzystania z funkcjonującego jeszcze w Polsce system opustów. Widać to również na liczbach. Według danych ARE, tylko w listopadzie 2021 roku na polskim rynku energii pojawiło się 47 132 prosumentów OZE, którzy rozpoczęli produkcję energii elektrycznej w instalacjach o łącznej mocy 345,4 MW. Dla porównania, w październiku 2021 roku na polskim rynku energii pojawiło się 39 929 prosumentów OZE z instalacjami o łącznej mocy 281,9 MW. W efekcie tak dużego zainteresowania, na koniec listopada w Polsce energię produkowało 791 tys. prosumentów. Choć Prezydent podpisał nowelizację ustawy o OZE dopiero w połowie grudnia, obawa o zmianę systemu rozliczeń była odczuwalna już wcześniej, bo o samej nowelizacji mówiło się już od czerwca 2021 roku. 

Dodatkowo do wzrostu cen instalacji przyczynił się wzrost cen surowców. W ciągu ostatnich 6-7 miesięcy ceny krzemu wzrosły dwukrotnie. Zauważalny był również wzrost cen srebra i aluminium. Również problemy z dostawami nie były bez znaczenia, a także rosnące koszty transportu. Wszystkie te czynniki przyczyniły się do wzrostu cen instalacji fotowoltaicznych. O ile wzrosły ceny instalacji PV od kwietnia - kiedy nie było jeszcze mowy o nowelizacji ustawy - do grudnia 2021 r.? 

Ceny wzrosły o prawie 14% !

Zapytaliśmy zaprzyjaźnioną firmę wykonawczą o ceny instalacji o mocy 10 kW na gruncie, blasze trapezowej i dachówce ceramicznej na tych samych komponentach i ich cenach z kwietnia i grudnia 2021 roku.

Firma wykonawcza przygotowała dla nas wyceny instalacji o mocy 9,75 kWp oparte o moduły Phono Solar typu half cut mocy 375 W i falownik Huawei mocy 10 kW. 

UWAGA: Przedstawione analizy nie są ofertami. Jest to materiał redakcyjny przygotowany na podstawie przykładowych ofert uzyskanych od firmy wykonawczej. Dokładne koszty są zawsze ustalane indywidualnie, przy oględzinach budynku, a na cenę mogą mieć wpływ czynniki takie jak np. długość trasy kablowej.

W skład wszystkich instalacji wchodzi:

 • 26 modułów Phono Solar PS375M4-20/UH czarna rama HCC o mocy 375 W
 • Falownik Huawei SUN 2000-10KTL - M1 o mocy 10 kW
 • Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie)
 • Zabezpieczenie strony AC i DC
 • Okablowanie strony AC i DC
 • Montaż, pomiary, dokumentacja
 • Transport, dostawa

Pod uwagę wzięto 3 różne warianty montażu:

 • konstrukcja gruntowa dwupodporowa (przekop 15 m)
 • konstrukcja na blachę trapezową
 • konstrukcja na dachówkę ceramiczną

Zobaczmy, jak zmieniły się ceny dla tych komponentów w zależności od miejsca montażu.

Miejsce montażuKWIECIEŃ 2021GRUDZIEŃ 2021Wzrost
Grunt40 000 zł brutto46 700 zł brutto16,75%
Blacha trapezowa35 000 zł brutto39 400 zł brutto12,57%
Dachówka ceramiczna37 900 zł brutto42 500 zł brutto12,14%
Średnia cena37 633 zł brutto42 867 zł brutto13,9%

Przykład instalacji fotowoltaicznej o mocy około 10 kW pokazał, że ceny instalacji na przestrzeni ostatniego pół roku wzrosły średnio o prawie 14%. Najbardziej zauważalny okazał się wzrost ceny instalacji wykonanej na gruncie. Warto zauważyć, że im mniejsza moc instalacji, tym wyższa jest jej cena jednostkowa. W związku z tym, przy instalacji o niższej mocy, wzrost cen mógłby być jeszcze większy.

Ceny instalacji pv

Czy ceny będą dalej rosły?

Jak dla Redakcji Globenergia skomentował Bogdan Szymański - Prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV, wyższe marże i wysokie koszty montażu mogą utrzymać wyższe ceny instalacji PV w I kwartale 2022. Prezes SBF POLSKA PV dodał, że dalsza zmiana trendów w cenach modułów PV będzie zależała od globalnego rozwoju rynku fotowoltaicznego oraz kosztów transportu, które ciągle są bardzo wysokie.

 • Czy ceny instalacji fotowoltaicznych będą dalej rosły?
 • W jaki sposób inflacja producencka może wpłynąć na zmiany cen w 2022 roku?
 • Jakie będą notowania cen mikroinstalacji 2022? 

Dowiedz się więcej!

Już 24. lutego 2022 roku zapraszamy na XIII Forum Solar +, czyli idealne wydarzenie, by porozmawiać o tym, jak będzie wyglądał 2022 rok dla fotowoltaiki w Polsce. W trakcie wydarzenia odpowiemy na wszystkie powyższe pytania i nie tylko!

Forum Solar + to spotkanie, które zostanie w pełni poświęcone branży fotowoltaicznej i zagadnieniom magazynowania energii. To forum wymiany doświadczeń, analizy zmian prawnych, aktualnych ceny, nowości technologicznych, a także miejsce do uzyskania konkretnych porad dla inwestorów i instalatorów.

W trakcie wydarzenia poruszymy ważne aspekty rynkowe dotyczące fotowoltaiki w Polsce. Porozmawiamy o tym, co się stanie z dotacjami na domową fotowoltaikę, o tym czy ceny energii będą dalej rosły oraz o cenach mikroinstalacji PV. Przyjrzymy się również magazynowaniu energii, a także połączeniu pomp ciepła z fotowoltaiką. Poznamy nowości produktowe, również te testowane w Polsce! Porozmawiaj z nami podczas XIII Ogólnopolskiego FORUM FOTOWOLTAIKI I MAGAZYNOWANIA ENERGII SOLAR+. Udział w forum jest bezpłatny - zarejestruj się już dziś! 

XIII Ogólnopolskie Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii
GDZIE: Kielce, Targi Kielce S.A. ul. Zakładowa 1
KIEDY: 24.02.2022
OFICJALNA STRONA WYDARZENIA: https://wydarzenia.globenergia.pl/xiii-forum-solar-plus/

Do zobaczenia!

Zobacz również