Pompy ciepła uznawane są za jedno z najbardziej efektywnych i zarazem ekologicznych źródeł energii produkujących ciepło na potrzeby c.o. i c.w.u. Obecnie silnym wzrostem zainteresowania cieszą się pompy typu powietrze/woda. Spowodowane jest to mocnym rozwojem technologii zastosowanych w powietrznych pompach ciepła, dzięki czemu urządzenia uzyskują coraz wyższe współczynniki sprawności, a zatem dużo lepszą efektywność pracy w naszym klimacie.

Hydro-Tech alpha innotec

O kosztach powietrznych pomp ciepła

Dużą popularność zawdzięczają również niższym nakładom inwestycyjnym w porównaniu do gruntowej pompy ciepła.
W tej chwili koszt związany z montażem kotłowni opartej o powietrzną pompę jest porównywalny do kosztu kotłowni opartej o klasyczne rozwiązania, takie jak np. kocioł olejowy, węglowy czy gazowy. Przewagą pompy powietrznej jest fakt, że kotłownia wymaga mniej dodatkowej pracy użytkownika w postaci opieki technicznej i eksploatacyjnej. Odpowiednio dobrana powietrzna pompa ciepła gwarantuje ekonomiczną i ekologiczna pracę przez cały okres eksploatacji.

O parametrach powietrznych pomp ciepła

Podczas wyboru odpowiedniego modelu pompy ciepła warto skupić swoją uwagę na porównaniu danych technicznych i wybierać urządzenia, które charakteryzują się najniższym spadkiem mocy w niskich temperaturach w porównaniu do temperatur normowych oraz najlepszym COP. Za „efekt” małego spadku mocy w niskich temperaturach w dużej mierze – oprócz konstrukcji samego urządzenia – odpowiada czynnik chłodniczy zastosowany w module chłodniczym. Jego właściwości termodynamiczne pozwalają za zastosowanie w szerokim spektrum temperatur zewnętrznych, gwarantując przy tym dobre utrzymanie mocy i wysoki współczynnik sprawności.

 

Takim czynnikiem dostępnym na rynku jest np. czynnik R290 – propan. Jest czynnikiem przyjaznym środowisku naturalnemu, ponieważ nie powoduje destrukcji warstwy ozonowej (ODP = 0) oraz nie tworzy efektu cieplarnianego (GWP = 0). Charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami termodynamicznymi w zakresie zastosowań w chłodnictwie. Dzięki temu pompy ciepła oparte o czynnik chłodniczy R290 uzyskują wysokie temperatury na zasilaniu obiegu wtórnego – dochodzące nawet do 70oC .

Taka eksploatacja przekłada się na niższe koszty, a zadowolenie klienta z tytułu użytkowania urządzenia korzystającego z OZE oraz wyposażonego w naturalny i przyjazny środowisku czynnik chłodniczy to wartość, której nie da się określić liczbami.

 

Tobiasz Turoń

Doradca Techniczny alpha innotec, Przedsiębiorstwo „Hydro-Tech” Konin