Dokonując nawet pobieżnego przeglądu rynku, zwrócić może uwagę jedna prawidłowość. Główni producenci kotłów kondensacyjnych stworzyli dwa poziomy ofert o zróżnicowanej funkcjonalności i cenie katalogowej, które na potrzeby artykułu sklasyfikujemy jako:

  • standard” – dla użytkowników poszukujących niedrogiego, solidnego urządzenia – 4 500 – 7 000 zł,
  • plus” – dla inwestorów o wysokich wymaganiach, ceniących komfort i ekologię – 8 500 – 12 000 zł.

Podane zakresy są dość szerokie ze względu na zróżnicowanie mocy znamionowych i różnice pomiędzy cenami urządzeń konkretnych producentów. Modele z poziomu „standard” różnych firm oferują podobne funkcje, decydując się na półkę „plus” mamy dużo szerszy wybór dostępnych opcji wyposażenia. Pamiętajmy, że kotły dwufunkcyjne w porównaniu do urządzenia jednofunkcyjnego tej samej mocy będą o 300 – 800 zł droższe.

Wysokiej jakości standard

Decydując się na niższą półkę cenową znanego producenta, otrzymujemy wysokiej jakości urządzenie, które (przy odpowiednim doborze!) na pewno zaspokoi zapotrzebowanie naszego budynku. Zakupiony kocioł będzie wyposażony w palnik modulowany – dopasowujący moc dostarczaną do układu w zależności od zapotrzebowania. Standardem jest pełen osprzęt przyłączeniowy kotła – niezbędne rury, kable i inne elementy otrzymujemy w zestawie. Wymiennik ciepła wykonany jest z dobrej jakości materiałów – nawet przy gorszej jakości wody wodociągowej będzie zadowalająco spełniał swoją funkcję. Priorytetem jest bezpieczeństwo – wyposażeniem standardowym kotła jest armatura zabezpieczająca oraz naczynie wzbiorcze układu. Wewnątrz urządzenia znajdziemy również pompę obiegową.

W zestawie otrzymujemy zazwyczaj bardzo prosty sterownik, umożliwiający stałotemperaturową regulację pracy kotła – ustawiamy w nim temperaturę zasilania systemu grzewczego i, jeśli mamy kocioł dwufunkcyjny, wody użytkowej.

Dla wymagających

Jakość wykonania otrzymujemy w standardzie. Czym zatem wyróżnia się „oferta plus”? Kocioł, który otrzymamy, na pewno będzie bardziej „inteligentny” od swojego uboższego brata. Uwagę na pewno zwróci szerszy zakres modulacji pracy palnika, która dodatkowo może być bardziej płynna. Wielu producentów na tej półce cenowej oferuje palniki, które będą działać z gazem różnej jakości i rodzaju, bez konieczności stosowania zestawów adaptacyjnych. Zaawansowane systemy kontroli spalania będą również czuwać nad minimalizacją emisji związków negatywnie działających na środowisko. Zastosowana elektronika oraz pompa obiegowa zwykle są bardziej energooszczędne niż te standardowe.

Osobnym tematem jest sterowanie kotła. W zasadzie moglibyśmy dokonać dalszego podziału kotłów ze względu na ten czynnik. Oczywiście, możemy pozostać przy możliwościach oferowanych przez standardowy stałotemperaturowy system regulacji. Wersja rozszerzona jednak zawiera usprawnienia, które pozwalają na dodatkowe oszczędności.

Przykładem może być tu regulacja pogodowa pracy kotła. Urządzenie będzie dostosowywać swoją moc do temperatur panujących na zewnątrz budynku. Możemy także sterować większą ilością obiegów grzewczych, również z zaworami mieszającymi.

Producenci oferują nam programy pracy – dzienne i tygodniowe, z rozdziałem na ustawienia centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Przeglądając opcje, możemy napotkać na programy specjalne – jak np. suszenie jastrychu.

Cały system dodatkowo może być sterowany zdalnie – bezprzewodowo z innych pomieszczeń w budynku lub przez Internet – z wykorzystaniem komputera lub urządzeń mobilnych.

Źródło: GLOBEnergia Plus 3/2017

Bartłomiej Tomczyk

Redakcja Termomodernizacja.pl