Obligo giełdowe powróci! Projekt ustawy trafił do Sejmu

koszty energii elektrycznej

Rok temu Sejm uchwalił całkowite zniesienie obliga giełdowego, tym samym zadając ostateczny cios prywatnym operatorom energii. We wtorek 28 listopada 2023 roku do Sejmu wpłynął projekt Koalicji Obywatelskiej o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych oraz niektórych innych ustaw”. Znalazły się w nim ustępy dotyczące mrożenia cen, odległości turbin wiatrowych od zabudowań oraz  postulat przywrócenia obliga giełdowego. Dlaczego obligo giełdowe jest ważne?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

koszty energii elektrycznej

Podziel się

Obligo giełdowe oznacza obowiązek sprzedaży i kupna energii na giełdzie. To narzędzie zapewnia platformę, na której popyt może spotkać się z podażą, dzięki czemu cena finalna jest najbliższa cenie rynkowej.  

Dlaczego obligo giełdowe jest ważne dla prosumentów? Odpowiedź jest krótka - to narzędzie chroni odbiorców przed mono- i oligopolizacją. Obecnie, po zniesieniu obliga giełdowego, mamy do czynienia ze zdominowaniem rynku przez kilka dużych koncernów, które mogą dyktować ceny. W obecnej sytuacji małe podmioty nie mają szans w starciu z gigantami energetycznymi, co finalnie odczuwamy w naszym portfelu. 

Obligo giełdowe jest również istotnym narzędziem dla ustalania wysokości taryf - dzięki niemu uzyskujemy rynkowy benchmark do ustalania cen energii.  

Likwidacja obliga spowoduje brak transparentności cen na rynku energii de facto pozbawiając uczestników rynku bezspornego indeksu cenowego stosowanego w już zawartych kontraktach z odbiorcami, czy też w rozliczaniu aukcji OZE - komentowała w listopadzie zeszłego roku Agata Bator, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Bogdan Szymański i Grzegorz Burek są zgodni, że zniesienie obliga giełdowego ostatecznie pogrążyło prywatnych operatorów energii.

Okazuje się jednak, że niebawem może się to zmienić. 

Obligo giełdowe wróci?

Podczas Kongresu TRENDY 2023 gościliśmy Grzegorza Onichimowskiego, eksperta rynku energii i doradcy w zakresie energetyki obecnie formułującego się rządu. Jego zdaniem obligo giełdowe powróci już w przyszłym roku.

“Powrót do obliga giełdowego jest planowane razem z ustawą o wsparciu klientów indywidualnych w przyszłym roku, czyli czymś, co nazywamy chłodzeniem, czy mrożeniem cen. Uważamy, że to musi iść w parze” - stwierdził.

Grzegorz Onichimowski podczas Kongresu TRENDY 2023

Jak zauważył, w obecnej sytuacji prawnej prezes URE nie ma odpowiednich narzędzi, by dyskutować z firmami o taryfach, co wynika z braku płynnego rynku na TGE. 

Brak obliga przekłada się na trudność w planowaniu “portfela idealnego”, który dawałby nam wgląd w to, jaka wysokość taryfy jest rozsądna. Jego powrót przełoży się nie tylko na konkretny rezultat finansowy, ale przede wszystkim zagwarantuje stabilność cen energii, która jest kluczowa dla przeprowadzania inwestycji. Brak stabilności przekłada się nie tylko na ogromne ryzyko dla firm, które mogą zakontraktować energię po cenie A, lecz finalnie zrealizować po zupełnie innej stawce B, ale także dla indywidualnych prosumentów, którzy myślą np. o zakupie pompy ciepła. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia