Deweloperowi doradzała kancelaria Bird & Bird, która poinformowała o transakcji. Poszczególne farmy mają moc do 1 MW, co daje łączną moc projektów 46 MW. Instalacje zostały nabyte od wiodącego gracza na rynku międzynarodowym, działającego w obszarze rozwoju i budowy inwestycji fotowoltaicznych oraz produkcji paneli fotowoltaicznych.

Finansowanie transgraniczne zapewnił niemiecki bank KfW IPEX-Bank GmbH, wspierający globalne projekty związane z ochroną środowiska i klimatu. Jak informuje Bird & Bird, transakcja ta była jedną z największych dotychczasowych transakcji finansowania transgranicznego farm fotowoltaicznych w Polsce i jedną z kolejnych inwestycji firmy Obton na polskim rynku.

Obton funkcjonuje na rynku fotowoltaicznym od 10 lat. Dotychczas zrealizował już ok. 160 transakcji. Łączna moc fotowoltaicznego dorobku wynosi 982 MW o łącznej wartości 2,02 mld euro. Firma zatrudnia 141 pracowników. Zarządzane farmy znajdują się przeważnie na terenie Francji, Holandii oraz Niemiec.

Według raport Solarplaza z sierpnia 2020 r., Obton znajduje się na 9. miejscu wśród największych europejskich graczy w dziedzinie energii słonecznej. Duńczycy awansowali o 2 miejsca w górę.

Rywalizacja na europejskim rynku PV

W 2019 r. całkowita moc zainstalowana w energetyce słonecznej w Europie wzrosła prawie dwukrotnie w porównaniu z 2018 r. Nowe instalacje słoneczne stanowiło łącznie 20,3 GW i według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) Hiszpania, Ukraina, Niemcy, Holandia i Francja odpowiadały za około trzy czwarte całkowitego zwiększenia mocy w Europie w 2019 r.

Hiszpania to największy rynek energetyki słonecznej w Europie według danych za 2019 r., Istotnym czynnikiem stymulującym rozwój  była realizacja projektów wygranych w aukcjach OZE w 2017 roku. Zgodnie z nowym KPEIK do 2030 r. zainstalowanych zostanie 39 GW fotowoltaiki słonecznej w tym kraju.

Największy portfel energetyki słonecznej w Europie posiada Enerparc AG (1952 MW), kolejnie Encavo, Octopus Investments, Aquila Capital, Foresight Group, Sonnedix, NextEnergy, Galp, Obton oraz Ef Solare Italia.

Źródło: Bird & Bird, Obton, Management Europe/Patrycja Rapacka

Redakcja GLOBEnergia