Technologia

System wdrożyła PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE na lądowej farmie wiatrowej zlokalizowanej w miejscowości Kopaniewo w województwie pomorskim. Elektrownia  składa się z 30 turbin o mocy 3,15 MW każda. Technologię dostarczyła polska firma Bioseco. Jest to system monitoringu, składający się ze specjalnego, autorskiego oprogramowania współpracującego z 24 kamerami HD zamontowanymi w ośmiu modułach na wieży wiatraka.

System w przeciągu dwóch sekund wykrywa zbliżające się do instalacji wiatrowej ptaki, a następnie samoczynnie wybiera adekwatne działanie minimalizujące ryzyko kolizji. Do wyboru jest ostrzegawczy sygnał świetlny, dźwiękowy lub automatyczne zatrzymanie turbiny.

Wyniki pilotażu

Testy monitoringu trwały sześć miesięcy. Ich celem było oszacowanie skuteczności systemu pod kątem wykrywalności ptaków lecących w różnej odległości od wiatraka oraz określenie skali przypadków, gdy zatrzymanie turbiny nastąpiłoby z powodu wykrycia obiektu innego niż ptak.

Skuteczność systemu okazała się wysoka. Wykrywalność lecącej kani rudej w obrębie 400 metrów od turbiny wiatrowej wyniosła ponad 80 proc., podobnie jak żurawi w obrębie 500 metrów od wiatraka.

Bardzo dobre rezultaty osiągnięto też w przypadku fałszywych wykryć (tzw. false positive rate). Po zakończeniu kalibracji i optymalizacji filtrów ich poziom został zredukowany do 4 proc. Zachęcające były też wyniki związane z okresowym wyłączeniem turbin. Dzięki zastosowaniu systemu może być ich nawet o 80 proc. mniej.

Kolizje ptaków z wiatrakami

Deweloperzy farm wiatrowych na całym świecie testują i implementują różnego rodzaju rozwiązania, mające na celu uniknięcie kolizji ptaków z infrastrukturą elektrowni wiatrowej. Problem podnoszą środowiska ekologiczne, gdyż rozwijająca infrastruktura wiatrowa może być dużą przeszkodą dla migrujących ptaków. Kwestia jest istotna dla ornitologów, gdyż ostrzegają przed wymieraniem określonych gatunków zwierząt.

– Każdej nocy podczas szczytu wiosennej migracji – od końca kwietnia do początku maja – migruje nawet do 520 mln ptaków – mówi dr Kyle Horton ze słynnego laboratorium ornitologicznego Cornel.

W uniknięciu kolizji mogą pomóc nie tylko systemy, jak te testowane na Farmie Wiatrowej Lotnisko, ale także mapy radarowe tworzone w czasie realnym oraz mapy migracji ptaków. Mapy migracji ptaków mogłyby również umożliwić wyłączenie niektórych świateł na wysokich budynkach i wieżach komunikacyjnych w godzinach szczytu. Według naukowców światła na takich konstrukcjach dezorientują ptaki latające w nocy i powodują wiele śmiertelnych kolizji. Co więcej, może pomóc rozwój systemów umożliwiających szybkie wyłączenie wiatraków w przypadku przelatującego stada ptaków.

Źródło: PGE Energia Odnawialna/NBCNews

Redakcja GLOBEnergia