Wielokrotnie przekraczane normy jakości powietrza – zwłaszcza w sezonie grzewczym – sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na zakup oczyszczaczy. Urządzenia te usuwają część szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń, będących składnikami smogu – przede wszystkim pyły PM10 i PM2,5 oraz lotne związki organiczne. Ich dodatkowym atutem jest możliwość zmniejszania ilości bakterii, wirusów, roztoczy i grzybów w pomieszczeniu, a także nawilżanie powietrza.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza?

Z punktu widzenia posiadacza urządzenia bardzo ważne są koszty eksploatacji. Składają się one z kosztu filtrów (które należy co pewien czas wymieniać) oraz kosztu zużytej energii elektrycznej. Tańszy oczyszczacz powietrza może – ale nie musi – charakteryzować się większym poborem mocy oraz koniecznością częstszej wymiany filtrów bądź wyższą ceną filtrów.

Źródło: www.philips.pl

Jakie filtry są stosowane w oczyszczaczach powietrza? Są to przede wszystkim filtry HEPA. Zatrzymują one pyły (PM2.5, PM10), niektóre bakterie i wirusy, pleśń, odchody roztoczy i komórki grzybów. Dodatkowo, wiele oczyszczaczy powietrza posiada filtry węglowe, usuwające m.in. silnie rakotwórczy benzoapiren oraz benzen, które są jednymi z najbardziej niebezpiecznych związków chemicznych zawartych w smogu. Filtry węglowe zatrzymują również nieprzyjemne zapachy, co może być sporą zaletą w przypadku kłopotliwego sąsiedztwa („kopcących” sąsiadów), bądź dla użytkowników mieszkań lub lokali położonych przy ruchliwych ulicach. Na rynku dostępne są również oczyszczacze bezfiltrowe, działające w oparciu o mechanizm złożony z tarcz zanurzonych w wodzie. Część oczyszczaczy jest wyposażonych w lampę UV, której funkcją jest likwidowanie bakterii, wirusów, roztoczy i grzybów. Urządzenia posiadają zazwyczaj również funkcję jonizacji powietrza. Polega ona na wytwarzaniu jonów ujemnych – ponieważ obecna w pomieszczeniach elektronika generuje jony dodatnie. Warto jednak wybrać oczyszczacz z możliwością wyłączania jonizacji, ponieważ proces ten wiąże się z generowaniem ozonu (który może mieć działanie alergizujące). Istotna jest również funkcja nawilżania powietrza.

Źródło: www.beurer.pl

Czy oczyszczacze powietrza pojawią się w polskich żłobkach, przedszkolach i szkołach?

Ponieważ zanieczyszczenia powietrza są najbardziej szkodliwe dla dzieci, w niektórych miastach w Polsce zaczynają pojawiać się inicjatywy dążące do zapewnienia oczyszczaczy powietrza dla żłobków i przedszkoli. Takie działanie podjął m.in. urząd dzielnicy Żoliborz w Warszawie, który postanowił zakupić oczyszczacze powietrza dla miejscowych przedszkoli. Podobny program prawdopodobnie realizowany będzie w Krakowie – obecnie prace są na etapie zamówienia przez Urząd Miasta ekspertyzy o wpływie oczyszczaczy powietrza na zdrowie dzieci. Urządzenia pojawiły się już w niektórych mniejszych miejscowościach, m.in. w przedszkolach w Sosnowcu i Andrychowie, a także w przedszkolach, żłobku i w szkole podstawowej w gminie Tuchów. Szansą na ufundowanie oczyszczaczy powietrza dla takich miejsc mogą być projekty budżetu obywatelskiego.

Źródło: sharp-home.eu

Co oferuje rynek?

Wśród działań mających na celu walkę ze smogiem pierwszeństwo powinny mieć metody polegające na ograniczaniu emisji zanieczyszczeń. Biorąc jednak pod uwagę wysoką szkodliwość zdrowotną zanieczyszczeń, obserwuje się coraz większy popyt na  środki ochrony przed szkodliwymi substancjami (maski antysmogowe, oczyszczacze powietrza). Na rynku dostępne jest wiele modeli oczyszczaczy powietrza przeznaczonych do pomieszczeń – poniżej prezentujemy kilka z nich.

Najbardziej popularne urządzenia są w stanie obsłużyć powierzchnię do 20-35 m2. Są również urządzenia pracujące na potrzeby nieco większych powierzchni np. do ok 100 m2. Moce popularnych oczyszczaczy powietrza zawierają się w przedziale 10-50W. Są to urządzenia, które generują hałas na poziomie 15-66 dB – wszystko zależy od poziomu prędkości. Ich rynkowe ceny wykazują dość duże rozbieżności. Można zakupić je już za ok. 700zł, ale są też urządzenia za które zapłacimy nawet 2500zł. Roczne koszty filtrów opiewają na kwotę 200-500zł.