Oczyszczanie powietrza za pomocą klimatyzatora: jak to działa?

Cykliczne oczyszczanie powietrza z drobnoustrojów i roztoczy jest kluczowe dla zachowania komfortu i zdrowia osób przebywających w zamkniętych pomieszczeniach. Warto wiedzieć jakie metody stosuje się obecnie w domowych klimatyzatorach, które są najlepsze, a jakich unikać. Najważniejsze informacje przybliżamy poniżej z pomocą Patryka Rogali z firmy Panasonic. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Pasywnie czy aktywnie?

Generalnie w metodach oczyszczania używanych w klimatyzatorach domowych stosuje się dwie metody oczyszczania powietrza; pasywną i aktywną. 

– Popularne metody oczyszczania powietrza możemy podzielić na dwie grupy, tj. pasywne i aktywne. Metody pasywne to różnego rodzaju filtry powietrza, które zatrzymują różnego rodzaju pyłki, kurz, sierść zwierząt poprzez mechaniczną filtrację. W tej kategorii bardzo skutecznymi są filtry HEPA. Mają możliwość filtracji cząsteczek o rozmiarach nawet do 0,3 mikrona – mówił w trakcie Webinarowej Środa w GLOBENERGIĄ, Patryk Rogala, ekspert Panasonic.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są również filtry z węglem aktywnym, które potrafią neutralizować różnego rodzaju zapachy. Do metod pasywnych należy również zaliczyć rośliny oczyszczające powietrze. Niektóre z nich np. geranium są w stanie nawet oczyścić powietrze z bakterii.  

Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ - Panasonic

– Do aktywnych metod oczyszczania powietrza możemy zaliczyć jonizację powietrza. Odbywa się ona poprzez emisję jonów ujemnych do powietrza, które przyciągają cząsteczki zanieczyszczeń, które nie zostały wyłapane przez filtry wstępne – wyjaśnia Patryk Rogala, ekspert Panasonic.

Kolejna aktywna metoda to generatory ozonu, często spotykane w systemach klimatyzacji w pojazdach. Generator ozonu to bardzo silny oksydant, dlatego nie jest zalecany do wykorzystania w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie. 

Po dezynfekcji ozonem należy bardzo dobrze przewietrzyć powietrze i sprawdzić miernikiem ozonu czy udało się go wywietrzyć z pomieszczenia. 

Inna metoda - wiązka promieniowania UV-C jest zdolna do zabijania wirusów, bakterii poprzez niszczenie ich DNA. Ten sposób jest zazwyczaj stosowany w placówkach medycznych, ze względu na wysoką skuteczność odkażania. 

Ostatnia z metod aktywnych to elektrofiltracja. Metoda, w której cząstki zanieczyszczeń zostają naładowane elektrycznie, a następnie przyciągane do kolektora z przeciwnym ładunkiem elektrycznym, usuwając je z powietrza.

Rozwiązania stosowane w klimatyzatorach domowych

Lampy UV-C to skuteczne rozwiązanie, jednak zazwyczaj stosowane w placówkach medycznych. W klimatyzatorach zazwyczaj stosowane są diody UV-C. 

Jaka jest różnica pomiędzy diodą a lampą? Główna różnica jest w zakresie mocy urządzeń. Lampy posiadają dużą moc i wysoką sprawność. Zaś do użytku domowego montowane są diody bądź paski LED o bardzo niskim czasie naświetlania i małej mocy. Rozwiązanie jest tanie i zazwyczaj ogranicza się do usuwanie patogenów z powierzchni filtra bądź z wymiennika jednostki wewnętrznej.  

Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ - Panasonic

Elektrofiltracja

To kolejna metoda bardzo często stosowana w klimatyzatorach domowych. Jak działa taki element?

– Zamontowany jonizator ładuje ładunkiem ujemnym zanieczyszczenia, które nie osiadły na filtrze wstępnym. Następnie cząsteczki osadzają się na kolektorze o przeciwnym ładunku. Elektrofiltry skutecznie usuwają cząstki stałe typu kurz, pyłki roślinne, sierść zwierząt. Metoda nie wymaga użycia żadnych substancji chemicznych – zaznacza ekspert. 

Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ - Panasonic

Wadą rozwiązania jest jego powierzchnia, która względem powierzchni filtracji klimatyzatora jest niewielka. Dodatkowo, by zachować skuteczność jonizatora należy go często czyścić. 

Filtry mechaniczne 

Urządzenia obecnie dostępne na rynku są wyposażone w filtry mechaniczne przeciwpyłowe. Filtry te są coraz bardziej udoskonalane, by mogły wyłapać jeszcze mniejsze drobinki zanieczyszczeń.  

Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ - Panasonic

Filtry te są bardzo proste w eksploatacji. Ich obsługa czy czyszczenie nie wymagają dużego nakładu pracy ani wiedzy. Ze względu na prostą konstrukcje wymiana i konserwacja również pozostaje łatwą czynnością. 

W odróżnieniu od filtrów HEPA nie ograniczają przepływu powietrza. Do poprawnego działania wymagają regularnego czyszczenia i konserwacji. 

Filtry z powłokami

W zakres tego typu filtrów wchodzą filtry węglowe, z jonami srebra, z witaminą C i antybakteryjne. Ich powierzchnia jest stosunkowo mała, dlatego trudno tu mówić o skutecznym działaniu.  

Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ - Panasonic

Filtry te należy cyklicznie wymieniać by zachować sprawność odkażania. Brakuje również powszechnego udokumentowania skuteczności tej moetfu po stronie producentów.  

Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia