Od jutra nowy obowiązek! Sprawdź, czy czeka Cię wpis na listę URE

Nowy obowiązek bezpośrednio dotyczy Obywatelskich Społeczności Energetycznych (OSE). Instytucja ta funkcjonuje od sierpnia br. i została wprowadzona ubiegłoroczną nowelizacją ustawy Prawo energetyczne. Od 24 sierpnia OSE będą musiały zostać wpisane do rejestru Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Szczegóły nowego obowiązku wyjaśniamy poniżej. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Czym jest OSE i kto do niej należy?

Obywatelskie społeczności energetyczne zostały wprowadzone, aby umożliwić odbiorcom końcowym energii elektrycznej bezpośredni udział w jej wytwarzaniu i rozdzielaniu między ogół odbiorców. Przynależność do OSE ma umożliwić dostęp do konkurencyjnej cenowo energii. Przedmiotem działalności takich społeczności w założeniu może być wytwarzanie, dystrybucja, sprzedaż, zużywanie, agregacja lub magazynowanie energii. W grę wchodzi także “świadczenie usług w zakresie efektywności energetycznej, ładowania pojazdów elektrycznych lub świadczenie innych usług energetycznych swoim członkom lub udziałowcom.” Co ważne, URE zaznacza, że odbiorca przystępujący do OSE zachowuje pełnię praw konsumenckich. 

OSE to świeża instytucja, jej ostateczny obraz jest cały czas dopracowywany. Od jutra otworzy się okienko, aby uzyskać wpis OSE do rejestru prowadzonego przez prezesa URE. Taki wpis dla podmiotów chcących prowadzić działalność w ramach OSE jest obowiązkowy.

Co jeszcze musisz wiedzieć? 

Oprócz standardowego formularza wnioskowego (wzór dostępny na stronie URE), trzeba przygotować jeszcze inne papiery. Do wniosku o wpis należy dołączyć statut lub umowę OSE, oświadczenie o kompletności i zgodności z prawdą danych zawartych we wniosku, a także oświadczenie, że społeczność będzie prowadzić działalność wyłączenie w zakresie odnawialnych źródeł energii. Wniosek można złożyć w postaci papierowej, osobiście lub pocztą, a także w postaci elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia