Od stycznia możliwe wsparcie dla odbiorców wrażliwych, pomoc obejmie 3 mln osób

Wicepremier oraz minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że rekompensaty w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej mogą być wypłacane gospodarstwom domowym od stycznia 2021 roku. Pomoc obejmie 3 mln osób, a głównym kryterium przyznania środków będą dochody osób w gospodarstwie domowym.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Na łamach portalu GLOBEnergia.pl często poruszamy temat rosnących cen energii elektrycznej, gdyż problem ten dotyczy każdego z nas. Wielu prosumentów podjęło decyzję o inwestycji w mikroinstalację fotowoltaiczną przez wzgląd na rosnące koszty utrzymania domu. W odpowiedzi na ogólnoświatowy kryzys energetyczny wywołany dramatycznie rosnącymi cenami energii i gazu, kraje wprowadzają środki zaradcze dla odbiorców prywatnych i biznesowych. W Polsce zostaną wprowadzone m.in. dodatki do rachunków za energię elektryczną.

W październiku ukazał się projekt nowelizacji ustawy w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu, który zakłada wdrożenie szereg instrumentów wspierających odbiorców wrażliwych. Nowe regulacje wprowadzą do polskiego systemu prawnego pojęcie ubóstwa energetycznego. Planowanie jest rozszerzenie grupy uprawnionych do pobierania dodatku energetycznego według kryterium dochodowego nieprzekraczającego 1 563,00 zł w gospodarstwie 1-osobowym i 1115,00 zł/os. w gospodarstwie wieloosobowym. Przykładowo, gospodarstwa jednoosobowe mogą otrzymać 26,85 zł miesięcznie dodatku energetycznego, co oznacza, że w ciągu pół roku konto odbiorcy wrażliwego zasili kwota 161,10 zł. W efekcie co piąte gospodarstwo domowe w Polsce będzie mogło otrzymać wsparcie. 

Ponadto, ochrona odbiorców wrażliwych zostanie zapewniona poprzez działania, które nie będą miały charakteru finansowego. Przede wszystkim zakład energetyczny będzie miał zakaz wstrzymania dostaw energii elektrycznej w sytuacji, gdy odbiorca wrażliwy energii elektrycznej posiada zaległości w płatnościach w tzw. miesiącach zimowych.

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował w programie Jeden na Jeden (TVN24), że rekompensaty w związku ze wzrostem cen energii mogą być wypłacane już w styczniu 2021 roku. 

- Rekompensaty mogą zacząć być wypłacane od 1 stycznia, ale równie dobrze można je wprowadzić i w lutym lub marcu z mocą od 1 stycznia – wyjaśnił.

Z kolei Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska poinformowała podczas Konferencji Europower 2021, że planowany dodatek energetyczny dla odbiorców wrażliwych energii obejmie grono nieco szersze, niż wcześniej planowano.

- Dokonaliśmy kilku uzupełnień, by na pewno nikogo nie wykluczyć i objąć dodatkiem energetycznym wszystkie grupy potrzebujące - powiedziała dziennikarzom Moskwa.

Przedstawicielka resortu poinformowała także, że resort ma przedstawić propozycje poszerzenia grona beneficjentów dodatku energetycznego w najbliższych dniach.

Ubóstwo energetyczne dotknęło 1,3 mln gospodarstw domowych  

Według szacunków Instytutu Badań Strukturalnych, z ubóstwem energetycznym zmaga się 1,3 mln gospodarstw domowych, czyli ok. 10 proc. wszystkich. Część osób ubogich energetycznie pozostanie jednak poza planowanymi mechanizmami wsparcia. Według wyliczeń IBS z 1,3 mln gospodarstw domowych ubogich energetycznie 380 tys. korzysta z pieców na węgiel lub drewno. W ich przypadku ważne mogą być inne formy pomocy, jak dopłaty do termomodernizacji budynków czy wymiany piec. O dostosowaniu programu Czyste Powietrze do osób najuboższych informował m.in. Michał Kurtyka, były minister klimatu i środowiska.

Redakcja: Patrycja Rapacka/Źródło: Wnp.pl, PAP

Zobacz również