Zielona energia kontra urządzenia z zakresu jej dystrybucji

Dla firmy EATON, wiodącego producenta rozwiązań z zakresu dystrybucji energii, jednym z priorytetów jest zmiana na rynku rozdziału SN, poprzez doprowadzenie do zaprzestania stosowania rozwiązań z gazem SF6. Kluczowym elementem tej zmiany są małogabarytowe rozdzielnice średniego napięcia, które nie zawierają gazu SF6. Taką ekologiczną rozdzielnicą, stworzoną szczególnie z myślą o stacjach transformatorowych do farm fotowoltaicznych, jest XIRIA. Ten flagowy produkt EATON, rozwijany od 60ciu lat, to jedyna przyjazna dla środowiska małogabarytowa rozdzielnica SN. Nie zawiera w sobie gazu SF6, silnie cieplarnianego, wykorzystywanego w innych rozwiązaniach na rynku ze względu na korzystne właściwości izolacyjne. Gaz ten posiada bardzo wysoki współczynnik GWP (ang. global warming potential) i niezwykle długo zalega w atmosferze.

Odnawialne źródła energii pozwalają wytwarzać niezbędną do współczesnego funkcjonowania energię elektryczną w sposób bezemisyjny. Jest to jeden z niezbędnych elementów do zahamowania negatywnych zmian klimatu. Naturalną konsekwencją przy realizacji każdego projektu OZE jest wybór technologii przyjaznych dla środowiska. Przykładem takiego rozwiązania jest rozdzielnica średniego napięcia XIRIA, w której alternatywnie dla wysokocieplarnianego gazu SF6 zastosowano łączniki próżniowe oraz izolacje stało-powietrzną – komentuje Mariusz Hudyga z firmy EATON.

Instalacje z przyszłością

O ile dzisiaj decyzja o przejściu na energię odnawialną nie jest dla wielu przedsiębiorstw oczywista, to w najbliższych latach ta sytuacja może się diametralnie zmienić. Oprócz stopniowo spadających cen, przekonanie firm przemysłowych do poważnej decyzji, jaką jest inwestycja w OZE, będzie wymagać odpowiedniego wsparcia. Właśnie dlatego specjaliści z EATON zapewniają pomoc i dzielą się swoją wiedzą jeszcze na etapie planowania projektu. Ponadto zapewniają wparcie serwisowe dla użytkowników końcowych już po zakończeniu instalacji.

Ofertę firmy EATON z zakresu OZE można poznać bliżej na tej stronie.

Materiał sponsorowany

Eaton

Powering Business Worldwide