Celem projektu jest ukazanie potencjału oraz imponującego rozwoju instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii w skali świata, a także wręczenie użytkownikom doskonałego narzędzia, którzy chociażby z czystej ciekawości mają możliwość odkrywania OZE we własnej okolicy.

Repowermap to inicjatywa non-profit, która została zapoczątkowana w Szwajcarii w 2008 roku i od 2012 jest platformą solidnie wspieraną przez Unię Europejską w ramach Programu Inteligentna Energia – Europa (IEE).

Do tej pory, ponad 55.000 przykładów projektów dotyczących energii odnawialnej zostało odwzorowanych (stan na 15 października 2014). Mapa dostępna jest w dziesięciu różnych językach, a zaznaczone zostały obiekty z całego świata – choć najwyższą koncentrację punktów można zobaczyć w Europie oraz Ameryce Środkowej. Aby wyszukać projekty w regionie, bazujące na OZE, można wpisać kraj, miasto lub nawet nazwę ulicy jako kryterium wyszukiwania. Dodatkowo, na mapie można szukać konkretnych technologii wedle własnych preferencji, wybierając wszystko od energii słonecznej aż po energię wodną.

„Znaczenie lokalnych przykładów jest często niedoceniane – ludzie, którzy dodają swoje systemy energetyczne lub energooszczędne budynki na mapę, mają istotny wpływ na motywowanie innych ludzi w okolicy do działania”– mówi Roman Bolliger, jeden z założycieli inicjatywy i koordynator projektu UE.
„Pomysł na inicjatywę sięga swoją genezą naszych rozmyślań, czy są jakieś geotermalne pompy ciepła i systemy energii słonecznej w naszej części miasta. Nie mogliśmy znaleźć żadnych informacji o tego typu lokalnych przykładach”– wspomina. „To doprowadziło nas do stwierdzenia, że idealna byłaby mapa, gdzie wszelkie takie informacje są widoczne i przede wszystkim łatwo dostępne. Teraz wszystkie instalacje lub budynki, widoczne na mapie, przynoszą wiele korzyści – jako inteligentne inwestycje same w sobie, i jako motywacja do działania dla innych, w sąsiedztwie”.

„Ważne jest, aby pamiętać, że projekt jest inicjatywą dosyć luźną i nie ma na celu ukazania pełnego pokrycia powierzchni Ziemi instalacjami OZE. Mimo to, zauważono sporą tendencję występowania pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznych na mapie”, Vincenzo Belletti, znaczący członek Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła, zauważył. Belletti kontynuował rozmowę, nieustannie podkreślając, iż Repowermap to nie jest specjalistyczne narzędzie do ukazywania konkretnych trendów, ale raczej interaktywna mapa, której misją jest sprawienie, że przykłady instalacji będą widoczne w okolicy każdego zainteresowanego użytkownika. „Każdy przykład się liczy”. Według niego, najpowszechniejszy feedback, jaki otrzymywali inicjatorzy Repowermap, to fakt, że mapa jest pomysłem świeżym, innowacyjnym i bardzo użytecznym.

Opracowanie: Dastin Adamowski KN OZE „Grzała”
Źródło: repowermap.org