Odnawialny blockchain pojawia się w Europie

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Od jakiegoś czasu systemy blockchain w energetyce odnawialnej skupiają uwagę branży.

System ten przyjął się świetnie w Australii, gdzie system ten znalazł mnóstwo chętnych inwestorów. Niestety, kolejne próby wprowadzenia kryptowalut do powszechnego użytku są bardziej kameralnymi eksperymentami, niż trendem dostępnym dla ogółu. Bardzo możliwe, że ta sytuacja już niedługo się zmieni.

Tennet to jedna z największych spółek przesyłowych w Europie. Dostarcza prąd do 41 milionów odbiorców w Niemczech i Europie. Jakiś czas temu firma podjęła współpracę z Sonnen GmbH, produkującą systemy magazynowania energii. Przedmiotem wspólnych działań miało być utworzenie systemu blockchain, który wprowadzi w "nową erę" energetykę Starego Kontynentu.

Znalezione obrazy dla zapytania Tennet

W myśl tego porozumienia Sonnen udostępnił swoje systemy magazynowania - akumulatory Sonnenbatterie, które wraz z siecią elektroenergetyczną utworzą wspólną sieć, połączoną we wspólnotę opartą o blockchain.

Osoby posiadające odnawialne źródła energii będą w stanie podłączyć się do niej i natychmiastowo przesyłać nadwyżki prądu elektrycznego do innych odbiorców - wszędzie tam, gdzie nastąpi chwilowe zapotrzebowanie. Nadmiar prądu, który nie będzie mógł zostać zużyty, zostanie zmagazynowany w bateriach umieszczonych u konsumentów.

To wielkie technologiczne wyzwanie i - na dobrą sprawę - prawdziwa nowość w branży przesyłu energii.

Za stabilność całego systemu będzie odpowiedzialny znany na całym świecie IBM, który dostarczy odpowiednich rozwiązań informatycznych.Znalezione obrazy dla zapytania sonnen Gmbh

Właśnie zakończyła się pierwsza faza pilotażowa projektu. Obecnie trwają już prace praktyczne, w trakcie których TenneT pracuje nad integracją klasycznej sieci z systemem blockchain.

Według Sonnen, nie chodzi tu tylko o usprawnienie metod handlu energią. To wręcz stworzenie wielkiego systemu prosumenckiego, w którym energia zamiast być kierowana od punktu generacji do użytkownika, będzie krążyć między członkami systemu i efektywnie zaspokajać wszelkie zapotrzebowania.

TenneT podkreśla, że problemy klasycznej, "nieinteligentnej" sieci powodują roczne straty rzędu 800 milionów euro na przesyle w samych Niemczech.

Jeżeli projekt okaże się sukcesem, to bardzo prawdopodobne, że rozwiązania te zostaną szybko przejęte przez inne firmy przesyłowe. Czy europejska energetyka rzeczywiście wejdzie niedługo w nową erę?

źródło : tennet.eu

Zobacz również