Odsalanie wody dla 350 tys. gospodarstw domowych – pomoże energia ze słońca!

Problem z dostępem do wody pitnej w krajach zlokalizowanych na Półwyspie Arabskim to wciąż realne zagrożenia dla mieszkańców. Rozwiązaniem jest odsalanie wody morskiej, ale jest to proces bardzo energochłonny. Decydenci ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) postanowili przekuć regionalny potencjał słoneczny w zasilanie instalacji odsalania wody. Jak wygląda wykorzystanie energii z OZE w odsalaniu wody morskiej.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Produkcja wody na Półwyspie Arabskim

ACWA Power i Emirates Water and Electricity Co. (EWEC) uruchomiły pierwszą fazę kompleksu składającego się z elektrowni i instalacji odsalania wody morskiej Al Taweelah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Obiekt ten może wytwarzać ponad 6,4 miliona metrów sześciennych wody dziennie i część zużywanej energii pobiera z pobliskiej farmy fotowoltaicznej.

Al Taweelah - największa na świecie instalacja odwróconej osmozy.
Źródło: acwapower.com.

ACWA Power to operator elektrowni i zakładów odsalania wody. Jak podkreśla jeden z liderów spółki, Mohammad Abunajjan, działalność ACWA jest fundamentalna dla mieszkańców Półwyspu Arabskiego, ponieważ świadczą ludności podstawowe usługi, podtrzymujące życie. Jak dodaje Mohammad Abunajjan, misją świadczoną przez firmę jest to aby usługi jak woda i energia były dostarczane w sposób niezawodny i konkurencyjny, niezależnie od krótkoterminowych wahań na rynku. Emirates Water and Electricity Co. (EWEC) jest natomiast dostawcą wody i energii elektrycznej w Abu Dhabi i poza nim.

Woda zdatna do picia dzięki odwróconej osmozie

Według szacunków ACWA obiekt jest największym pod względem wydajności zakładem, gdzie wykorzystuje się metodę odwróconej osmozy. Odsalarnia jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na wodę ponad 350 tysiącom gospodarstw domowych.

Metoda odwróconej osmozy (reverse osmosis) to proces oczyszczania wody przy wykorzystaniu półprzepuszczalnej membrany syntetycznej do odfiltrowania niepożądanych cząsteczek. Na zanieczyszczenia składają się osady, do których zależy m.in. sól. Oprócz usuwania niechcianych elementów, odwrócona osmoza może również usuwać mikroorganizmy, przez co oczyszcza wodę do poziomu molekularnego.

Docelowa wydajność - 760 mln litrów wody dziennie

Produktem tego procesu jest czysta woda, a skuteczność metody wynosi 99,9 proc. Al Taweelah dostarcza obecnie 380 mln litrów odsolonej wody dziennie i ostatecznie ma osiągnąć wydajność 760 mln litrów na dzień. To uczyni Al Taweelah największym na świecie zakładem odwróconej osmozy (RO). Zakład wspiera przemysł i społeczność Al Taweelah i okolic, a dodatkowo będzie odgrywał kluczową rolę w zaspokajaniu szczytowego zapotrzebowania na wodę w Abu Zabi, które ma wzrosnąć w pierwszym kwartale 2023 r.

30 proc. mocy z energii słonecznej

ACWA nie ujawniła dotychczas żadnych szczegółów związanych z planowanymi i obecnymi dostawami energii z pobliskiej farmy słonecznej, której moc zainstalowana wynosi około 69 MW. Oczekiwane jest, że energia słoneczna będzie stanowić minimum 30 proc. mocy elektrycznej projektu w ciągu ośmiu lat. Rozważa się także opcję zwiększenia liczby do 55 proc. w przyszłości.

Źródło: acwapower.com, ewec.ae, pv-magazine.

Zobacz również