Prace nad odwiertem poszukiwawczo-rozpoznawczym Sękowa GT-1 w gminie Sękowa, w powiecie Gorlice, w województwie małopolskim, rozpoczęły się w maju tego roku. Planowana głębokość otworu miała wynosić około 3000 metrów/ Prace wiertnicze miały potrwać do końca września, a zakończenie prac badawczych zaplanowano na 13.11.2020 r.

Plany na ciepłownię

W Sękowej miała powstać ciepłownia geotermalna o mocy 6,5 MW, która miała ogrzewać miasto oraz być wykorzystana do celów rekreacyjnych. Produkcja energii miała wynieść 40595 MWh.

Okazało się jednak, że odwiert geotermalny, który według przeprowadzonych analiz miał kryć pokłady wody o temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza, wydajności około 70 metrów sześciennych na sekundę i mineralizacji 20 g/l., kryje czysty metan. Przez to ze względów bezpieczeństwa wiercenie musiało zostać wstrzymane.

Odwiert w Sękowej, źródło: gorlice.naszemiasto.pl

Inwestycja

Odwiert został wykonany w ramach projektu pn. „Wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego Sękowa GT-1 w celu ujęcia wód termalnych w miejscowości Sękowa”. Wartość inwestycji wyniosła 18 321 524,04 zł brutto i została dofinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w wysokości 100% kosztów kwalifikowalnych netto – w wysokości 15 474 348,00 zł. Znalezienie metanu zamiast wody wskazuje koniec marzeń o źródłach geotermalnych w Sękowej. Co teraz stanie się z inwestycją?

Co dalej?

Jak powiedziała Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa, prace badawcze jeszcze się nie zakończyły, a analizy trwają. Odwiert jednak nie będzie dalej pogłębiany, gdyż konsultacje z fachowcami z dziedziny geologii wykazały, że jest to zbyt niebezpieczne.

Małgorzata Małuch zapowiedziała, że gmina będzie chciała wykorzystać odwiert, jako wymiennikownię skojarzoną z innymi odnawialnymi źródłami energii do wyprodukowania ciepła bazującego na temperaturze odwiertu, które będzie można wykorzystać do ogrzania wody, choć nie tej z bezpośrednio z odwiertu. Pani Wójt ma nadzieję, że uda się stworzyć pilotażowy projekt, z którego skorzystają inni. Na podanie parametrów inwestycji, jest jeszcze zbyt wcześnie. Na pewno konieczne będzie poszukiwanie dodatkowych źródeł finansowania.

Źródło zdjęcia głównego: gorlice.naszemiasto.pl

Źródła: gorlice.naszemiasto.pl, sadeczanin.info, inzynieria.com


Geotermia w Polsce 2019-2020

Interesujesz się geotermią? Geotermia w Polsce 2019-2020 to spotkanie specjalnie dla Ciebie! Nie zwlekaj i zapisz się na zwiastun Ogólnopolskiego Kongresu Geotermalnego 2021, który odbędzie się już 22 września 2020 roku o godzinie 13:00 w formie online!

Szczegóły sprawdź TUTAJ

Redakcja GLOBEnergia