Na początku września 2008 roku w Bochum firma Vaillant przedstawiła nową metodykę wykonywania odwiertów geotermalnych wykorzystywanych przez pompy ciepła.

Nowatorska na skalę światową metoda geoJETTING została opracowana w ciągu czterech lat prac badawczych przez zespół prof. dr. Rolfa Bracke, prezesa Ośrodka Technologii Geotermalnych Politechniki w Bochum.

Metoda geoJETTING polega na wykorzystaniu wody pod ciśnieniem sięgającym 1000 bar, która przecina skaliste podłoże niemal całkowicie je rozpuszczając, po czym wnika w porowatą strukturę skał otaczających (rys. 1). W ten sposób można zapobiec wypłukiwaniu szlamu, które jest nieuniknione przy prowadzeniu tego typu prac tradycyjnymi technologiami (rys. 2). Jest to sposób szybszy, prostszy, a co za tym idzie oszczędniejszy.

Po wykonaniu odwiertu głowica usuwana jest przez przewód wiertniczy (rys. 3). Rura płuczkowa o średnicy zewnętrznej 3,25” i przekroju wewnętrznym 2,5” stanowi w tym czasie zabezpieczenie otworu. Jej średnica jest na tyle duża, że umożliwia wprowadzenie rury wtłaczającej czynnik uszczelniający. Dzięki temu rozwiązaniu można natychmiast zamontować w pionie wiertniczym gruntowy wymiennik ciepła (rys. 4), który pełni jednocześnie funkcję orurowania ochronnego, co znacznie zmniejsza zakres niezbędnych robót (rys. 5).

Wraz z zaprezentowaniem metody geoJETTING w Bochum powołano przedsiębiorstwo joint venture pod nazwą Vaillant geoSYSTEME GmbH, którego zadaniem jest wprowadzenie nowej technologii wierceń na rynku europejskim. (…)

MICHAŁ KACZMARCZYK, GLOBEnergia

 

Cały artykuł – GLOBEnergia 1/2009

odwierty dla pomp ciepła