Oferta na pompę ciepła: na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup pompy ciepła łatwo można zagubić się w gąszczu dostępnych ofert. Zwłaszcza, gdy na polskim rynku dostępny jest ogrom urządzeń, od praktycznie każdego możliwego producenta. Tym artykułem chcielibyśmy podpowiedzieć przyszłemu inwestorowi na co powinien zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy o kupno bądź montaż pompy ciepła. Najważniejsze kwestie przybliża Michał Chaberski, ekspert firmy Woltair.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Zwróć uwagę na przejrzystość oferty

Pierwsza i podstawowa kwestia dotyczy postaci samej oferty. Powinna ona być skomponowana w sposób przejrzysty i zrozumiały dla klienta. Zwróćmy uwagę czy podano wystarczające informacje odnośnie zakresu spodziewanej ceny końcowej. Zapytajmy i sprawdźmy czy na umowie widnieje zapis odnośnie ram czasowych zrealizowania instalacji. Dotyczy to zarówno dopełnienia zobowiązań po stronie firmy, jak i przygotowania się do rozpoczęcia prac przez właściciela budynku.

Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ - Woltair.

Niestety często się zdarza, że widniejąca oferta przedstawia cenę niższą niż później na umowie końcowej. Dlaczego? To może być działanie marketingowe polegające na uwzględnieniu kwoty za pompę ciepła np. w połączeniu z dostępnymi subsydiami. Pamiętajmy, że końcowo nie każdy klient będzie mógł skorzystać z rządowego dofinansowania na pompę ciepła. Tym samym kwota końcowa z oferty handlowej nie jest możliwa do osiągnięcia w takim przypadku. Dopytajmy zawsze o szczegóły przedstawionej ceny. 

Kupujesz na raty? Dopytaj o każdy szczegół!

Za pompę ciepła, tak samo jak praktycznie każde inne urządzenie można zapłacić w ratach. Decydując się na taki krok trzeba być pewnym co do faktycznej kwoty jaką zapłacimy za urządzenie. Dlatego należy dopilnować jasności kwestii związanych chociażby z RRSO, by końcowo nie zostać negatywnie zaskoczonym. Już na etapie oferty istotne jest, aby znać te wszystkie podstawowe informacje w zakresie ceny końcowej, a nie wariantowej. W przypadku kupna na raty w jasny i transparentny sposób powinny zostać również przedstawione kwestie dotyczące poszczególnych, częściowych płatności. 

Warto pamiętać o zapisach w ogólnych warunkach umowy. Sprawdzenie ich zakresu może niejednokrotnie rozwiać wiele wątpliwości.

-Nieodzownym elementem umowy jest dołączenie do nich ogólnych warunków umowy (tzw. OWU). To właśnie tam znajdziemy zapisy odnośnie praw i obowiązków firmy wykonawczej i klienta końcowego - zwraca uwagę Michał Chaberski, ekspert firmy Woltair. 

Wytłumaczenie zakresu i warunków oferty leży po stronie doradcy handlowo-sprzedażowego. To od niego klient powinien uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania. 

Audyt przed ofertą

Doradca techniczny podczas przedstawiania oferty będąc w naszym domu powinien wcześniej dokonać wizji lokalnej zakończonej audytem. 

Wynikiem takiego audytu jest wręcz najistotniejsza kwestia w doborze pompy ciepła, czyli określenie zapotrzebowania na moc grzewczą budynku. Znając wartość tego zapotrzebowania (najczęściej informacji o nim dostarcza projekt OZC, obecne zużycie energii, czy szacowanie po obecnym zużyciu paliwa) doradca ma pole do stworzenia jasnej, klarownej oferty. Znając wartość zapotrzebowania na moc grzewczą zyskujemy podstawę do doboru urządzenia skrojonego na miarę potrzeb danego przypadku. 

-W tym miejscu przestrzegam przed pewną praktyką. Ofertowanie pomp ciepła odbywa się często bez udziału doradcy technicznego/audytora w kotłowni inwestora. W mojej ocenie to duży błąd. Dla poprawnego ocenienia instalacji kluczowe jest sprawdzenie wielu aspektów instalacji - ostrzega ekspert. 

Przedstawiciele firmy powinni sprawdzić kondycję danej instalacji. Potrzebne są informacje o liczbie obiegów grzewczych, cyrkulacji w systemie czy obecności instalacji solarnej. Brak wizyty w kotłowni powinien od razu zaświecić czerwoną lampkę u klienta. Bowiem jak można proponować urządzenie nie znając środowiska systemu w którym będzie pracować? 

Co dalej?

Dopiero po audycie przychodzi czas na dobór odpowiedniego modelu pompy ciepła. W tym miejscu doradca najczęściej będzie korzystał z tabel doborowych bądź dedykowanych kalkulatorów. Co do klienta końcowego - trzeba sobie zdawać sprawę, że dany model pompy ciepła może być dostępny w kilku odsłonach. Co ważne - występuje pomiędzy nimi bardzo duża rozpiętość cenowa. Dlaczego? Bo każdy model ma więcej bądź mniej funkcji. 

-Niestety klienci często kupując najdroższy dostępny model mają przeświadczenie, że zapłacili za urządzenie z najwyższej półki. Często jednak płacą za funkcje których nie potrzebują. dlatego polecam sprawdzenie na własną rękę jakie dokładnie funkcjonalności posiada model pompy ciepła z oferty - komentuje ekspert.

Opowiedzmy sprzedawcy o wszystkich naszych potrzebach i oczekiwaniach względem urządzenia. W ten sposób znajdzie on model, który najbardziej do nas pasuje. Co wchodzi w grę? Chociażby model z możliwością chłodzenia czy bez. Po co nam droższy model z wbudowanym chłodzeniem jeżeli nigdy nie skorzystamy z tej opcji?

Dla przykładu: jeżeli dziś posiadamy instalację grzejnikową, to czy potrzebna nam pompa z modułem chłodzenia? Przez grzejniki nie da się chłodzić domu, więc taki model pompy to za dużo na nasze potrzeby. Z drugiej jednak strony, warto przemyśleć przyszłość naszej instalacji i wprowadzanie ewentualnych zmian. W takim przypadku już od samego początku postawmy na urządzenie z odpowiednimi funkcjami. 

Ustal zakres prac

Montaż pompy ciepła wiąże się ze spełnieniem wielu warunków. Czas montażu trwa w zależności od skomplikowania instalacji i może zając nawet więcej niż 3 dni robocze. By nie dokładać do tego czasu kolejnych godzin bądź dni, już na samym początku należy rozgraniczyć obowiązki firmy instalacyjnej i klienta. 

To ważne chociażby w przypadku pomp powietrznych, gdzie w grę wchodzi przygotowanie fundamentu pod posadowienie jednostki zewnętrznej. A jest to często kwestia sporna. Dlatego zwróćmy uwagę czy ten element jest zawarty w wycenie usługi. Jeżeli nie, to klient sam musi przygotować odpowiedni fundament. 

Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ - Woltair.

Sprawdźmy również czy w pomieszczeniu docelowego montażu mamy dostęp do trójfazowej instalacji elektrycznej czy gniazda siłowego. O szczegóły tutaj również powinien zadbać audytor i sprawdzić chociażby czy dysponujemy przewodami o odpowiedniej średnicy. W ten sposób zyskamy pewność, że wszystko jest w porządku bądź, że czeka nas jeszcze wizyta elektryka. 

Pompa ciepła musi zostać podłączona zgodnie z wytycznymi producenta by obowiązywała gwarancja przez niego udzielona. 

Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia