Oferta na pompę ciepła to nie tylko oferta na urządzenie! Jakie elementy powinna zawierać?

Forum Pomp Ciepła Online

Potocznie używamy sformułowania “oferta na pompę ciepła” czy “umowa na montaż pompy”. Jednak za tą frazą kryje się dużo więcej niż można się spodziewać. Sama pompa ciepła nie jest w stanie spełniać swojego zadania bez instalacji grzewczej i jej podzespołów. Dlatego by ułatwić inwestorowi odnalezienie się w dostępnych ofertach sprawdźmy jakie elementy instalacji powinna objąć oferta na pompę ciepła. Pomoże nam w tym Michał Chaberski, ekspert firmy Woltair.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Forum Pomp Ciepła Online

Podziel się

Sprawdź za co płacisz

Złą praktyką ze strony sprzedawcy jest umieszczenie na ofercie sprzedażowej enigmatycznych nazw np. bufor ciepła 300 litrów, pompa obiegowa. Jako klienci dopilnujmy, by na ofercie widniała pełna nazwa urządzenia za które płacimy. Tym samym każdy inwestor będzie w stanie sprawdzić specyfikację danego modelu i zorientować się czy pasuje do jego potrzeb. 

Źródło: Webinarowa środa z GLOBENERGIĄ - Woltair.

Co sprawdzać? Ważny jest materiał z którego wykonany został bufor. W grę wchodzi stal nierdzewna bądź powłoka emaliowana. To właśnie stalowe zbiorniki są najdroższe. Dlatego wygórowana cena za zbiornik emaliowany powinna zwrócic nasza uwagę.

-Klient będzie miał utrudnioną drogę do podjęcia świadomej decyzji zakupowej nie znając wszystkich szczegółów produktu. Sprawa jest o tyle istotna, iż na rynku dostępnych jest wiele produktów o dużej rozpiętości cenowej. Klient powinien być pewny, że dostaje urządzenie dopasowane do swoich potrzeb - zwraca uwagę Michał Chaberski, ekspert firmy Woltair. 

Instalacja musi być dobrze wykonana

Kwestia obiegów grzewczych będzie szczególnie ważna w starym budownictwie. Wymieniając starego kopciucha na niskotemperaturowe źródło ciepła jakim jest pompa zmienią się parametry instalacji. Pompa ciepła użytkownikowi ma dawać przede wszystkim komfort. Instalacja ogrzewania podłogowego podgrzewająca posadzkę do temperatury 50 st. Celsjusza z pewnością go nie zagwarantuje. Dlatego klient powinien zadbać o dwa obiegi cieplne w instalacji (np. jeżeli podłogówka jest uzupełnieniem zwykłych grzejników). 

-Uważam, że dla poprawnego funkcjonowania instalacji potrzebne są dwa obiegi grzewcze. W ten sposób pompa ciepła będzie współpracowała zarówno z ogrzewaniem podłogowym jak i ogrzewaniem grzejnikowym. Dlatego powinno się wydzielać dwa obiegi grzewcze, z dwiema grupami pompowymi - wyjaśnia ekspert.

Jedna grupa pompowa powinna pełnić rolę bezpośredniej, a druga współpracować z mieszaczem. Tutaj warto pamiętać o kwestii kosztów samej pompy obiegowej. Warto o nią wypytać sprzedawcę by być pewnym, że dostajemy to co jest nam potrzebne, a nie urządzenie na wyrost i droższe. 

Źródło: Webinarowa środa z GLOBENERGIĄ - Woltair.

Idąc dalej - można zapytać doradcę o kwestie związane z rurami w instalacji. Osoba która przyjeżdża na oględziny miejsca planowanej inwestycji powinna zorientować się z czego składa się dana instalacja. Na podstawie otrzymanych informacji zadecydować o ewentualnej potrzebie zmiany rur w systemie. Zapewnienie dostatecznej cyrkulacji czynnika jest szczególnie istotne z punktu widzenia optymalnej pracy pompy ciepła. Do ingerencji w budowę instalacji może zmusić zła średnica rur bądź materiał ich wykonania. I tutaj też warto zadbać by wszystko znalazło się w ofercie. Cena nowej instalacji będzie uzależniona przede wszystkim od materiału z którego wykonane są rury. 

Estetyka wykonania świadczy o jakości usługi 

Przed podpisaniem umowy warto poprosić daną firmę o udostępnienie zdjęć z poprzednich realizacji. W ten sposób klient będzie mógł się zorientować w jakości usług świadczonych przez danych instalatorów. Niejednokrotnie estetyka wykonania instalacji świadczy o profesjonalizmie całej usługi - od doboru urządzeń po montaż i ewentualny serwis. Estetyka jest też ważna dla klienta, ponieważ to on ponosi wszelkie koszty inwestycji i powinien być zadowolony z efektu końcowego. Jeżeli dany wykonawca jest w stanie pochwalić się poprzednimi projektami i zachowaniem standardów montażowych, klient dostaje podstawy do zaufania i wybrania danej oferty. 

Źródło: Webinarowa środa z GLOBENERGIĄ - Woltair.

Inwestor powinien również zwracać uwagę na samą firmę jak i marki urządzeń przez nią oferowanych. Przez boom na pompy ciepła na rynku pojawiło się wiele producentów, próbujących zarobić na chwilowym wzroście sprzedaży. Często urządzenia przez nich gwarantowane, choć pochodzące z mało znanej marki mają długie okresy gwarancyjne. A specyfikacja samych urządzeń wydaje się deklasować konkurencję. Takie ponadprzeciętne pompy ciepła powinny zwrócić naszą uwagę. Jednocześnie można się zorientować według jakiej normy podane zostały parametry danego urządzenia i spróbować to odnieść do osiągów pomp ciepła od znanych marek. W ten sposób klient zyska wiedzę o faktycznym stanie możliwości pompy.

Źródło: Webinarowa środa z GLOBENERGIĄ.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia