Chociaż koszty systemów PV spadają szybciej niż przewidywano, istnieje jeden element modułu, który nie podąża za tym trendem i cały czas drożeje: srebro. Cena materiału wzrosła o prawie 40% w porównaniu z ubiegłym rokiem, ale jedna firma twierdzi, że stworzyła rozwiązanie, które może obniżyć koszty wykorzystanego srebra o 3%, jednocześnie zwiększając wydajność modułów PV.

Technologia – co ją wyróżnia?

Technologia Solar Inventions opiera się na wynalazkach jej współzałożyciela, dr. Bena Damianiego. Pierwszy produkt firmy, Configurable Current Cell (C3), dzieli elektrycznie pojedyncze ogniwo PV na wiele “elektrycznych przegród”. Daje to podobne korzyści do ogniw dzielonych na pół, które są jednym z głównych trendów w przemyśle słonecznym.

Zaletą tej technologii jest brak konieczności fizycznego łamania i ponownego okablowania ogniw. Brak fizycznego przecięcia ogniwa oznacza oszczędność na materiałach używanych do tworzenia połączeń między nimi, m.in. srebra. Podobnie jak ogniwa połówkowe, ogniwa C3 oferują lepszą wydajność i moc wyjściową, a także zwiększone bezpieczeństwo ze względu na mniejsze ryzyko wystąpienia „gorących punktów”.

W przeciwieństwie do ogniw połówkowych, ogniwa C3 mogą być podłączone do paneli w taki sam sposób, jak tradycyjne kwadratowe ogniwa. Wynalazek jest również komplementarny do półogniw, więc może być stosowany w liniach produkcyjnych, które zostały już zmodernizowane.

Źródło: Solar Inventions

C3 umożliwia tworzenie wielu obwodów i zintegrowanych komponentów elektronicznych bezpośrednio na jednym krzemowym ogniwie PV, a wszystko to bez przecinania płytki lub wprowadzania destrukcyjnych zmian w procesie. Współpracuje z prawie wszystkimi popularnymi typami ogniw krzemowych, które stanowią około 95% globalnego rynku. Według twórców, C3 ma potencjał, aby przekształcić branżę, oferując jeden z najtańszych sposobów poprawy wydajności i funkcjonalności krzemowych ogniw PV.

Według Dr Franka Fallera, dyrektora technicznego wiodącego dewelopera projektów słonecznych i członka rady doradczej Solar Inventions, wszyscy w branży solarnej poszukują dodatkowej energii po najniższych kosztach, która nie wymusza zmian w istniejących zakładach produkcyjnych. C3 firmy Solar Inventions może mieć potencjał, aby dostarczyć dokładnie to, czego szuka branża.

Źródła: pv-magazine.com, globenewswire.com

Redakcja GLOBEnergia