Wydajność cienkowarstwowych ogniw CIGS na poziomie 20,56% na elastycznym podłożu została potwierdzona przez US National Renewable Energy Laboratory. Rekord osiągnięto na ogniwie CIGS, osadzonym na podłożu ze stali nierdzewnej.

Urządzenie mierzy 0,86 cm² i zostało wyprodukowane na pilotażowej linii produkcyjnej Miasolé w Kalifornii. Niedawno firma ustanowiła nowy rekord wydajności dla elastycznego modułu CIGS o dużym obszarze (1,08 m²) na poziomie 17,44% . Firma twierdzi, że jej najnowsze osiągnięcie jest wynikiem ulepszeń procesu, zauważając, że wydajność mini-komórek przełożonych na ogniwa większej skali wynosi 19,8%.

Gotowe na wielkoseryjną produkcję

Według Miasolé komórka została wyprodukowana przy użyciu procesów, które można bezpośrednio przenieść do produkcji wielkoseryjnej. Specjalista ds. technicznych Atiye Bayman twierdzi, że Miasolé rozwija się na linii produkcyjnej, a mini ogniwa, takie jak te, są ważne, aby wykazać poprawę i sprawdzić produkt na poziomie diody, na złączu czy warstwie absorbera.

Bayman wyjaśnia, że ​​zwiększenie skali ogniwa z 0,86 cm² do pełnej wielkości 136 cm² oznacza prawdopodobnie utratę sprawności na poziomie 1-1,5% z powodu nierównomierności i mikroprzepływu. Kolejna utrata wydajności to około 0,5% a wynika z przełożenia komórek na moduł.

Źródło: Solliance

Miasolé donosi, że obecna, stabilizowana światłem wydajność z pilotażowej linii produkcyjnej w Kalifornii wynosi 17,1%, podczas gdy jej fabryka w Chinach, która obsługuje starszą wersję linii produkowej, ma średnią wydajność produkcji 16,2%.

Testowane ogniwo składa się z miedzi, indu, galu i selenu . Na ogół moduły cienkowarstwowe lepiej funkcjonują w słabym oświetleniu i wymagają zużycia mniejszej energii do ich produkcji w porównaniu do modułów krzemu.

Źródło: pv-magazine.com

Redakcja GLOBEnergia