W ubiegłym tygodniu, na targach w Tajwanie zostały zaprezentowane nowe ogniwa fotowoltaiczne. Ogniwa wytworzone zostały w technologii PERC (Passivated Emitter and Rear Cell), bazując na krzemie monokrystalicznym. Zaprezentowała je firma Neo Solar Power.

 
Na targach pojawił się ich prototyp, a konkretne prace nad produkcją szacowane są na koniec 2015r. 
Wyprodukowano ogniwo o sprawności 21,1% na bazie płytki krzemu monokrystalicznego. Technologia PERC, czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa – zyskuje na popularności w branży fotowoltaicznej, ponieważ umożliwia zwiększenie efektywności standardowych ogniw krzemowych poprzez polepszenie zdolności absorpcji światła przez ogniwa, a wszystko dzięki warstwie dielektryka, który odbija każde światło docierające do dolnej warstwy płytki bez wygenerowania elektronu z powrotem w głąb ogniwa. Poprzez to odbicie, fotony w zasadzie, mają drugą szansę na wytworzenie prądu.
Ograniczona jest również liczba metalowych styków, które są zastępowane przez warstwę pasywną pokrywającą całą tylną powierzchnię ogniwa.
Wydajność podana przez firmę Neo Solar została zweryfikowana przez tajwański instytut Taiwan Industrial Technology Research Institute.
Firma Neo Solar twierdzi, że nowa komórka fotowoltaiczna o nazwie „Black 21” jest oparta na komórce „Black 20”, czyli na produkcie z 2013r. Oferuje niższą odporność na LiD w stosunku do standardowych ogniw bazujących na krzemie monokrystalicznym typu p. Konkurencyjna jest również sprawność, zbliżona do ustanowionego w listopadzie 2014r. rekordu firmy Trina Solar. Ogniwa firmy Trina, które również wykonane zostały w technologii pasywacji tylnej powierzchni – PERC, osiągnęły wydajność 21,4%.
Twórcy komórek mieli trudny okres w tych ostatnich czterech kwartałach. Przede wszystkim ze względu na nałożenie ceł antydumpingowych ograniczających eksport produktów fotowoltaicznych.
Firma Neo Solar nadal polega jednak na swoim doświadczeniu w produkcji i praktycznie stara się wykorzystywać moce strony w swojej technologii.
Opracowanie: Redakcja GLOBEnergia
Źródło: PV-magazine.com