Ogniwa perowskitowe polskiej produkcji z imponującą sprawnością 25,5 procent

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Firma poinformowała, że pomiary laboratoryjne w uznanym Instytucie Fraunhofera ISE zrealizowane przez dr Uli Würfel potwierdziły wysoką sprawność perowskitowych ogniw fotowoltaicznych Saule Technologies. Ogniwa są w stanie pracować ze sprawnością 25,5 proc. przy ich implementacji w urządzeniach IoT. Jest to ważny kamień milowy dla wiodącej na świecie firmy w dziedzinie przełomowej technologii fotowoltaicznej z perowskitów. Metoda produkcji w postaci druku zmniejsza koszty ich powstawania oraz zapotrzebowania na surowce. Malinkiewicz na jednej z konferencji prasowych zauważyła, że ogniwa perowskitowe można wyprodukować bez zależności do chińskich producentów. Ponadto technologia perowskitowa może wykorzystać podłoża elastyczne, co daje nowy wymiar fotowoltaiki - panele perowskitowe można instalować w innych miejscach, niż tradycyjny krzem.

Laboratoryjne pomiary w uznanym instytucie

Pomiary zostały przeprowadzone przy oświetleniu o wartości 1000 luksów dostarczonego przez zimną białą diodę LED, co odpowiada rzeczywistemu środowisku, w którym pracowałoby ogniwo. Wyniki testów otwierają nowe możliwości biznesowe dla firmy Saule Technologies z siedzibą we Wrocławiu. Elastyczne perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne produkowane przez Saule nadają się do zasilania urządzeń elektronicznych w warunkach wewnętrznych, przy niskim natężeniu światła, co czyni je doskonałym rozwiązaniem dla różnych aplikacji Internetu Rzeczy (IoT). Co bardzo ważne, ta futurystyczna technologia jest już dostępna do wdrożenia na rynku, a Saule Technologies, jako pierwsza firma na świecie, była w stanie przenieść proces produkcji ogniw z etapu prac badawczo-rozwojowych na pełnowymiarową linię produkcyjną.

- Nasza pierwsza fabryka drukuje już urządzenia perowskitowe odpowiednie dla sektora IoT. Teraz, gdy z sukcesem weszliśmy w fazę komercjalizacji, zamierzamy skalować nasz biznes. Nadszedł czas, aby zbudować nowe fabryki na całym świecie, o znacznie większej przepustowości produkcji, ponieważ popyt na nie rośnie w szybkim tempie. Rynek IoT będzie wart 1,1 biliona dolarów w 2025 roku, a my jesteśmy na to gotowi - mówi dr Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i CTO w Saule Technologies.

Saule Technologies korzystało z dofinansowania z NCBR w ramach projektu "Wysokowydajne perowskitowe ogniwa słoneczne do zastosowań w warunkach słabego oświetlenia" (POIR.01.01.01-00-1482/19).

Technologia perowskitów do zastosowania nie tylko w IoT

Potencjał perowskitowej technologii PV wykracza daleko poza rynek IoT, a pierwsze komercyjne wykorzystanie pomoże dojrzeć technologii do osiągnięcia jej pełnego potencjału. Ogniwa perowskitowe są również źródłem energii dla rozwiązań z obszaru BIPV, BAPV, e-mobility i wielu innych sektorów biznesu. Na przykład firma Skanska jest pionierem w dziedzinie pokrywania zewnętrznych powierzchni budynków biurowych półprzezroczystymi perowskitowymi ogniwami słonecznymi.

Źródło: Saule Technologies

Zobacz również