Aktualności Aktualności

Ograniczanie emisji hałasu z pompy ciepła na etapie projektu, montażu i eksploatacji

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Pomimo niezaprzeczalnych korzyści w zakresie eksploatacji, ekologii, czy ekonomii, jakie niesie za sobą użytkowanie pomp ciepła, nie można pominąć tematu emisji dźwięku. Emisja dźwięku - hałasu przez pompy ciepła może być powiązana z ich komponentami: działanie sprężarki, wentylatorów jak i pracy całej linii chłodniczej. Dźwięki te mogą stanowić kłopot dla użytkowników końcowych. Na etapie projektu, montażu i eksploatacji można zadbać o to, by hałas ten był wręcz nieodczuwalny. Jak to zrobić?

Rola projektanta w ograniczaniu emisji hałasu z pomp ciepła

Projektant ma bardzo duży wpływ na lokalizację jednostki zewnętrznej pompy ciepła, a tym samym ma wpływ na to jak hałas generowany przez pracującą pompę ciepła będzie odbierany przez użytkowników.

Ciśnienie akustyczne, czyli to osobiste wrażenie dotyczące hałasu, bardzo mocno zależy od otoczenia, lokalizacji pompy ciepła i od warunków w jakich ona pracuje.
Lokalizacja jednostki zewnętrznej pompy ciepła w narożniku budynku spowoduje, że odczuwany przez użytkowników hałas będzie większy niż w przypadku jej lokalizacji przy płaskiej ścianie. Należy również starać się lokalizować jednostkę zewnętrzną z dala od okien sypialni. Każdy z nas nieco ma nieco inny “próg hałasu” i powinniśmy próbować zawsze maksymalnie ograniczyć jego wpływ.

Rola instalatora w ograniczaniu emisji hałasu z pomp ciepła

Instalator bezpośrednio odpowiedzialny za montaż również ma wpływ na miejsce posadowienia jednostki zewnętrznej. To właśnie on - będąc na miejscu inwestycji - dokladnie bedzie widzial jakie są rzeczywiste odległości od granicy posesji i możliwości zabudowy jednostki zewnętrznej. Instalator powinien zwrócić uwagę na to, czy ściana przy której pompa ciepła będzie stała, jest ścianą, która oddziela pomieszczenie eksploatowane w ciągu dnia albo w ciągu nocy.

Osobnym i niemniej istotnym tematem jest prowadzenie przewodów czyli linia chłodnicza. Jednostka zewnętrzna jest połączona z jednostką wewnętrzną przewodami chłodniczymi, którymi z bardzo dużą prędkością transportowany jest czynnik termodynamiczny. To powoduje inicjację drgań, szumów. Istotne jest w tym przypadku odpowiednie mocowanie przewodów, jak i umiejętne prowadzenie ich przez ściany budynku.

W tym temacie najlepiej posłużyć się zaleceniami, instrukcjami montażowymi czy wytycznymi projektowymi.

Co ma do dyspozycji użytkownik?

Automatyka pomp ciepła dzisiaj daje ogromne możliwości. Nowoczesne modele pomp ciepła to urządzenia, które pozwalają użytkownikowi na bardzo dużo pod kątem konfiguracji i poprawy komfortu użytkowania. Jednym z przykładów funkcji dodatkowych jest funkcja obniżenia hałasu nazywana często jako tryb nocny lub tryb cichy.

Użytkownik może samodzielnie zdefiniować dowolny okres czasu w ciągu doby, najczęściej w ciągu nocy, w którym pompa ciepła obniża maksymalne obroty wentylatora i sprężarki. Tym sposobem urządzenie generuje mniejszy hałas, mniej przeszkadza użytkownikom oraz sąsiadom, a związane z tym trybem obniżenie mocy grzewczej nie wpływa absolutnie na spadek komfortu. W okresie nocnym nie ma potrzeby ogrzewać budynku do wyższych temperatur, a czas przygotowania ciepłej wody może być dłuższy niż w ciągu dnia i również nie wpływa w żaden sposób na dyskomfort.

W pompach ciepła firmy Viessmann funkcja obniżenia hałasu jest fabrycznie zdefiniowana i aktywna, ale użytkownik może ją personalizować i parametryzować. Może dla przykładu decydować o tym jak mocno hałas ma być ograniczony oraz w jakim okresie czasu ma być ten tryb realizowany.