Ogrody z pompą ciepła Centrum Ogrodnicze w Świerklańcu

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Clipboard03
Centrum Ogrodnicze „Ogród Śląski” w Świerklańcu położone jest w niezwykle malowniczej okolicy na terenie gminy Świerklaniec w województwie śląskim. Nieopodal znajduje się park krajobrazowy pierwotnie założony pod koniec XVII wieku przez ówczesnych właścicieli z rodu von Donnersmarck. Biorąc pod uwagę piękno sąsiedztwa przyrody i charakter obiektu, zdziwienia nie budzi decyzja właścicieli kompleksu o zastosowaniu ekologicznego źródła ogrzewania, jakim jest pompa ciepła.

„Ogród Śląski” to nowoczesne centrum ogrodnicze otwarte w 2004 roku w Świerklańcu. Ogrodnicze tradycje właścicieli centrum sięgają jednak dużo wcześniej, bo aż do lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Ogromne doświadczenie sprawiło, że dziś oferta Ogrodu jest tak bogata, a otoczenie budynku zagospodarowane z pełnym profesjonalizmem, o czym świadczy ogród pokazowy, w którym klienci mogą czerpać inspiracje do zakładania swoich dużych ogrodów czy małych przydomowych ogródków. Na obiekt o łącznej powierzchni 8000 m 2 składają się: supermarket ogrodniczy, kwiaciarnia, punkt sprzedaży roślin, sklep zoologiczny, a także kawiarenka i sala konferencyjna wykorzystywana do organizacji wszelkich imprez okolicznościowych.

 
Ze względu na chęć poszerzenia asortymentu, w 2011 roku rozpoczęto rozbudowę o halę szklarni i budynek przeznaczony na akwarystykę. Obiekt został powiększony o około 1200 m 2 . Z założenia użyte technologie miały zapewnić wysoki komfort cieplny, wysoką niezawodność, trwałość liczoną w dziesiątkach lat, a także minimalne koszty serwisu i przede wszystkim możliwie niskie koszty eksploatacyjne. Na podstawie wspomnianych kryteriów podjęto decyzję o zastosowaniu systemu ogrzewania opartego na pompie ciepła, a wykonanie instalacji powierzono firmie IVT Energia Sp. z o.o. z Katowic (…)
 
Rozruch instalacji w „Ogrodzie Śląskim” nastąpił w lutym 2012 roku podczas ekstremalnych mrozów, co pozwoliło pozytywnie ocenić pracę pompy ciepła oraz potwierdzić poprawność doboru typu i mocy grzewczej zainstalowanej jednostki.

Ewelina Skibińska Przedsiębiorstwo „Hydro-Tech” Konin

Czytaj całość w numerze 2012/6
6.2012