Niemcy prezentują nową koncepcję PV – ogrodzenie fotowoltaiczne

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Jak przekonuje spółka, istnieje kilka wariantów ogrodzenia z możliwością dostosowania go do wykorzystania w domach, w biznesie i przede wszystkim - w rolnictwie. Rozwiązanie jest dedykowane właścicielom domów, przedsiębiorcom i rolnikom, którzy nie mają możliwości zamontowania instalacji PV na dachu. Technologia zastosowana przez Next2Sun Mounting System pozwala na wykorzystanie promieniowania słonecznego padającego zarówno na przednią jak i tylną stronę instalacji. W ten sposób zapewnia możliwie jak największą wydajność bez względu na porę dnia.

- Każda sekcja ma moc 400 W – powiedział Sascha Krause-Tünker, dyrektor zarządzający i dyrektor ds. sprzedaży Next2Sun. Ogrodzenie ma bezramową konstrukcję, składającą się z modułów szkło-szkło z wykorzystaniem ogniw w technologii n-type PERT lub HTJ, które osiągają ponad 80 proc. współczynnika bifacjalności.

fot. Next2Sun

Producent przekonuje, że ogrodzenie fotowoltaiczne jest dostępne w wariancie jednorzędowym o wysokości od ok. 1,2 do 1,6 metra oraz w wersji dwurzędowej. Dostępna jest również wersja premium dostosowana do różnych rodzajów budynków.

Jak zaznacza Next2Sun, ogrodzenie jest wykonane ze stalowej konstrukcji składającej się z dwóch słupków i prętów. W dolnej części znajduje się konfigurowalny element ogrodzenia, umożliwiający modyfikowanie wysokości całej konstrukcji. Z kolei pokrycie powierzchni materiału cynkiem zapewnia ochronę przed wpływem zewnętrznych czynników. Całość konstrukcji jest łatwa do montażu i wymaga właściwie przykręcania kilku śrub. Producent dopuszcza wykorzystanie betonowych fundamentów, jeśli wymagają tego warunki terenu.

Nie tylko ogrodzenia

Niemiecka firma energetyczna wdraża także wertykalne farmy fotowoltaiczne, czyli instalacje składające się z pionowych paneli zainstalowanych prostopadle do podłoża. Inżynierowie spodziewają się większej efektywności w produkcji energii w porównaniu do konwencjonalnych konstrukcji słonecznych.

Dzięki pionowemu położeniu wschód-zachód, szczytowe obciążenia mogą być osiągane rano i wieczorem, czyli odwrotnie w porównaniu do tradycyjnych systemów skierowanych na południe. Firma przekonuje, że jest to korzystne dla stabilności sieci elektroenergetycznej. Rozwiązanie umożliwia podłączenie systemów do obciążonych sieci i uzyskanie wyższych przychodów z produkcji energii elektrycznej. Możliwość regulacji odstępów między rzędami umożliwia wdrożenie różnorodnych koncepcji w rolnictwie.

Wertykalna farma fotowoltaiczna fot. fot. Next2Sun

Megatrend w Niemczech

Obszar biznesowy związany z obszarem agrofotowoltaiki to jeden z najważniejszych megatrendów w kraju i na świecie. W Niemczech wprowadzane są już przepisy regulujące i wspierające ten obszar. Wraz z nowelizacją ustawy o OZE w  2021 r. fotowoltaika została  dodana do rządowych konkursów na innowacje. Wiosną opublikowane zostały normy DIN dla agrofotowoltaiki, które służą standaryzacji różnego rodzaju przedmiotów i procedur.

Pierwsze kraje związkowe obecnie przygotowują plany regionalnego rozwoju terenów rolniczych pod względem wdrażania rozwiązań z obszaru agrofotowoltaiki.

Źródło: Next2Sun/ PV Magazine

Zobacz również