Ogrzewanie pompą ciepła powietrze-powietrze – błędy i dobre rady

Jak stworzyć system do ogrzewania pompą ciepła typu powietrze-powietrze? Z pozoru jest to prosta sprawa, ale doświadczenie pokazuje, że kalejdoskop najczęstszych błędów niestety zaczyna się od spraw najbardziej oczywistych. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu z ekspertem Dariuszem Grabczyński z Panasonic.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Nie każde urządzenie da radę

Zacznijmy od doboru urządzenia. Podczas doboru pompy ciepła powietrze-powietrze na cele ogrzewania należy bezwzględnie sprawdzić, czy wybrane urządzenie przystosowane jest do niskich temperatur. Może się tak zdarzyć, że zaproponowane rozwiązanie jest bezużytecznym ogniwem danej instalacji i wymaga wymiany. Kolejna ważna kwestia to miejsce montażu jednostki zewnętrznej. Problem nie dotyczy urządzeń przeznaczonych wyłącznie do chłodzenia mieszkania, dotyczy bowiem momentu defrostu występującego przy ogrzewaniu.

Umiejscowienie agregatów na ścianach sypialni może powodować przenoszenie się po nich drgań podczas defrostu. Odradzam montaż na ścianach sypialni, ponieważ może to powodować dyskomfort.

ostrzega Dariusz Grabczyński, ekspert Panasonic

Wybór dobrego miejsca montażu urządzenia jest również kluczowy dla jednostek wewnętrznych. Należy to zrobić w sposób odpowiedni, by umożliwić równomierne rozprowadzenia ciepła po przestrzeni mieszkalnej:

Bardzo często obserwuje na inwestycjach niewłaściwe rozprowadzenie ciepła po budynku, będące skutkiem błędnego umiejscowienia jednostek wewnętrznych.

dzieli się doświadczeniem Dariusz Grabczyński, ekspert Panasonic

Dobrą praktyką jest montaż w przestrzeni nad drzwiami z zachowaniem 5-centymetrowego odstępu od sufitu. O czym jeszcze często zapominają instalatorzy?

Nie uwzględniają odprowadzenia wilgoci z odladzania agregatów. Jest to bardzo istotna kwestia, na którą też zwraca uwagę Grabczyński, uzupełniając, że często też brakuje udrożnienia drogi odpływu wilgoci z tacy skroplin.

Przeprowadzenie defrostu jest kluczowe dla poprawnego działania pompy ciepła, tym samym instalacja powinna dawać możliwość swobodnego odprowadzenia skroplin. Równie ważne jest zachowanie odpowiednich odległości od przegród podczas montażu jednostki zewnętrznej.

Agregat obligatoryjnie musi być montowany zgodnie z instrukcją obsługi. Najlepiej 30 cm od podłoża. Przed jednostką powinien zostać zachowany co najmniej metr odstępu, taka przestrzeń umożliwia wymianę powietrza. Trzeba pamiętać również o 10-centymetrowym odstępie od ściany, by nie było problemów z przepływem i wydajnością pompy ciepła.

 radzi Grabczyński

Zalety i ważne aspekty pomp powietrznych

Pompy ciepła powietrze-powietrze posiadają wiele zalet predysponujących je do użycia. W odróżnieniu od innych rozwiązań są one w stanie szybciej ogrzać przestrzeń użytkową niż np. Grzejniki lub ogrzewanie płaszczyznowe przy jednoczesnym zachowaniu ekonomicznej racji bytu. To rozwiązanie umożliwia nam również klimatyzowanie domu w lecie. Inne zalety przytoczone przez eksperta to:

  • duży wybór rozwiązań,
  • mała bezwładność cieplna,
  • ekonomiczność inwestycyjna,
  • możliwość oczyszczania powietrza w domu,
  • chłodzenie w lecie,
  • funkcja osuszania,
  • ekonomiczność eksploatacyjna,
  • możliwość sterowania zdalnego za pomocą aplikacji,
  • możliwość utrzymania temperatury dyżurnej.

Według eksperta ta ostatnia zaleta to ciekawa opcja dla właścicieli domków letniskowych. Podczas wakacyjnych wyjazdów pomocna może okazać się również funkcja  sterowania zdalnego za pomocą aplikacji. 

Ogrzewanie tak, ale co z c.w.u.?

Niestety w celu przygotowania ciepłej wody użytkowej, przy oparciu systemu o urządzenie typu powietrze-powietrza trzeba się posługiwać innymi urządzeniami. Na rynku są dostępne rozwiązania takie jak podgrzewacze przepływowe czy grzałki elektryczne. Wybierając powietrzną pompę ciepła, należy również pamiętać o: konieczności zastosowania innego źródła ciepła w pomieszczeniach mokrych czy o większym ruchu powietrza niż przy konwencjonalnym ogrzewaniu.

Źródło: Webinarowa Środa

Zobacz również