Powszechnie znane są dolne źródła dla pomp ciepła takie jak grunt, wody podziemne, powietrze. W Wielkiej Brytanii powstaje duża instalacja oparta na pompie ciepła która ciepło będzie czerpać na wodzie z rzeki. Projekt o którym piszemy to pompa ciepła o mocy 2,5 MW, która będzie pracować na potrzeby ogrzewania mieszkańców dzielnika Gorbals w Glasgow. System zostanie oddany  do użytkowania prawdopodobnie we wrześniu 2018 roku.

Jej koszt to ponad 3,5 mln dolarów. Ciepło będzie czerpane z wód rzeki Clyde. Zadaniem pompy ciepła będzie zwiększenie temperatury wody do 80⁰C. Będzie pokrywała ponad 80% zapotrzebowania na ciepło przyłączonych budynków.

Sieć ciepłownicza, w którą zostanie włączona instalacja zakłada, że emisja CO2 zostanie zmniejszona o połowę w 2018r. A do 2035 roku o 80%.

Na projekt zaciągnięto pożyczkę ( na około 50% wartości inwestycji). Pozostałą część kosztów pokryto z dotacji z Funduszu Inwestycyjnego Infrastruktury Niskoemisyjnej (LCITP) – ogłoszonego przez Ministra Nicola Sturgeona.

Instalacja będzie początkowo eksploatowana przez ESCO, będące własnością firmy Star Renewable Energy. Firma stara się sprzedawać ciepło do pobliskich obiektów po cenie nie wyższej niż ciepło pochodzące z gazu.

Oczekuje się, że docelowo własność ma zostać przeniesiona na sektor publiczny w 2028 r.

Dave Pearson, dyrektor Star Renewable Energy twierdzi, że plan stworzenia takiej instalacji nie jest nowy. Mimo takich możliwości, obiekty w dzielnicy o której mówimy ciągle są zasilane gazem. Zapewne przez atrakcyjną cenę tego surowca energetycznego. Przekaz jaki płynie z tej inwestycji do wszystkich zarządców to:

„Nie bój się ciepła ze źródeł odnawialnych. Ono tworzy miejsca pracy! Nie generuje też kosztów dla naszej planety!”.

Plany firmy Star Renewable Energy jest prosty: do trzeciego kwartału 2018 roku uruchomić  sprzedaż ciepła, pochodzącego ze źródeł odnawialnych. Ma ono być w atrakcyjnej cenie – porównywalnej ceną ciepła z gazu.

Pompy ciepła popierane przez WWF

Odnawialne sieci ciepłownicze są popierane przez takie organizacje jak np. WWF.

Dr Sam Gardner, dyrektor WWF Scotland, powiedział, że uniezależnienie się od paliw kopalnych jest krokiem milowym w drodze do zerowej emisji zanieczyszczeń.

„(…)Ten ekscytujący projekt firmy Star Renewable Energy będzie wykorzystywał wypróbowaną i przetestowaną technologię. Ciepło z rzeki Clyde, można będzie  wykorzystać w centrach sportowych, domach i biurach. Warto pomyśleć, że Clyde może być odnawialnym źródłem ciepła. Może pomóc pobudzić część Szkocji do światowej rewolucji przemysłowej skupionej wokół technologii niskoemisyjnych.”

Projekt jest prezentowany podczas Euroheat & Power Congress w Glasgow, które odbywało się w dniach 14-17 maja.

Źródło: heatpumps.media

Zdjęcie główne: Glasgow, rzeka Clyde

Redakcja GLOBEnergia