Okienne pompy ciepła? Nowy pomysł na ogrzewanie domu

We wtorek 2 sierpnia 2022 r. w Nowym Jorku ogłoszono zwycięzców konkursu “Clean Heat for All Challenge”. Miasto przyznało 70 mln dolarów startupowi Gradient i firmie z branży HVAC - Midea America na wyprodukowanie 30 tys. okiennych pomp ciepła w ciągu siedmiu lat. Jakie są zalety okiennych pomp ciepła?

Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBENERGIA

Technologia ta jest stosunkowo nowa i niesprawdzona na dużą skalę. Jej zwolennicy twierdzą, że jest ona w stanie rozwiązać szereg problemów, które nękają mieszkańców budynków komunalnych w Nowym Jorku. Wiele z tych budynków ma przestarzałe i zawodne systemy grzewcze oraz słabą izolację. Duża liczba mieszkańców nie ma również dostępu do klimatyzacji. To sprawia, że najemcy mieszkań komunalnych w Nowym Jorku są na pierwszej linii frontu wpływu zmian klimatycznych. 

Okienne pompy ciepła

Pompy ciepła montowane w oknach mogą rozwiązać część tych problemów. Okienne pompy ciepła mogą poprawić komfort w budynku, a także mogą uczynić budynki bardziej zrównoważonymi. Okienne pompy ciepła mogą zarówno skutecznie ogrzewać, jak i chłodzić. Zdaniem Vincea Romanina - dyrektora generalnego Gradient Nowy Jork jest idealnym miejscem testowym do wdrożenia okiennych pomp ciepła. W Nowym Jorku znajduje się wiele kilkudziesięcioletnich budynków mieszkalnych o niskim komforcie cieplnym.

Jedna okienna pompa ciepła do każdego pomieszczenia

Modele okiennych pomp ciepła opracowane przez Gradient i Midea America charakteryzują się niską ceną. Każde z urządzeń jest dostosowane do ogrzewania jednego pomieszczenia. Opracowane pompy ciepła nie wymagają żadnych modyfikacji w budynku. Jak czytamy na portalu Protocol, urządzenia działają przy użyciu standardowego (w Stanach Zjednoczonych) gniazdka 120 V.

Okienna pompa ciepła
Źródło: gradientcomfort.com
Okienna pompa ciepła
Źródło: gradientcomfort.com

Okienne pompy ciepła po zamontowaniu przypominają parapet i półkę. Pompy te działają na podobnej zasadzie, co klimatyzatory okienne. Pompy ciepła nagrodzone w Nowym Jorku nie wymagają skomplikowanej instalacji. Są też znacznie lżejsze niż w przypadku tradycyjnych jednostek.

Nowa technologia - pompa ciepła w oknie

Jest to nowa technologia i do tej pory nikt nie podjął się produkowania okiennych pomp ciepła. Spośród 30 tys. okiennych pomp ciepła, które w nadchodzących latach planuje zakupić NYCHA (z ang. New York City Housing Authority), 10 tys. będzie pochodzić ze startupu Gradient, a 20 tys. dostarczy Midea. Jeśli projekt zakończy się sukcesem, może pomóc w obniżeniu kosztów okiennych pomp ciepła, co przełoży się na ich szersze zastosowanie.

Przygotuj się na przyszłość i ogrzewnictwo na miarę XXI wieku. Już teraz zarejestruj się na TRENDY ENERGETYCZNE 2022!

Źródło: protocol, gradientcomfort.com

Zdjęcie główne: gradientcomfort.com

Zobacz również