Okna solarne – kolejny krok w rozwoju technologii

Przeszklony wieżowiec
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Przeszklony wieżowiec

Podziel się

SolarWindow Technologies jest producentem powłok generujących prąd, stosowanych w szkle oraz materiałach z plastiku. Przezroczyste płynne pokrycia produkujące energię elektryczną mogą być wykorzystane w oknach, zamieniając je w generatory prądu. Okna takie są w stanie produkować prąd przy oświetleniu zarówno naturalnym, jak i sztucznym, a nawet w  zacienionych miejscach. Dzięki temu można je zainstalować z dowolnej strony budynku.

moduł w technologii SolarWindow

Moduł oparty na technologii SolarWindow, źródło: SolarWindow

Badania pokazały, że w przypadku 50-piętrowego budynku technologia SolarWindow jest w stanie wytworzyć 50 razy więcej energii niż tradycyjny dachowy system PV, zaś instalacja nowatorskiej technologii zwraca się już po roku użytkowania. Dodatkową zaletą solarnych okien jest ich nowoczesny wygląd.

Produkcja oparta na zasadzie działania autoklawu jest powszechnie stosowaną metodą wytwarzania  płaskiego, profilowanego, hartowanego i solarnego szkła. W celu produkcji powszechnie używanych podwójnie bądź potrójnie laminowanych okien, producenci okien wykorzystują procesy zachodzące w autoklawie, aby połączyć warstwy szkła z elementami metalowymi, stosując wysokie temperatury oraz ciśnienie. Laminowany panel jest następnie wykorzystywany do skonstruowania izolowanych okien.  Proces ten redukuje koszty produkcji oraz zwiększa uzyski energetyczne.

Poprzez zastosowanie w oknach pokryć SolarWindow, inżynierowie dążą do przekształcenia całych budynków w pionowe generatory elektryczności. Tego rodzaju generujące prąd okna mogłyby zredukować koszty za energię elektryczną nawet do 50% w skali rocznej w przypadku 50-piętrowego budynku, jak pokazują wyniki niezależnie przeprowadzonych badań.

Opracowano na podstawie: Renewable Energy Magazine

Zdjęcie główne: 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia