Operator sieci testuje pracę pompy ciepła w celu zapewnienia stabilności sieci

Operator sieci elektroenergetycznej w Niemczech – 50Hertz - nawiązał współpracę z firmą Viessmann, zajmującą się ogrzewaniem, chłodzeniem i wentylacją oraz powiązanymi technologiami. W ramach projektu ViFlex spółki chcą sprawdzić, w jaki sposób pompy ciepła mogą przyczynić się do zapewnienia stabilnej pracy systemu energetycznego.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Zbiorowa, elastyczna integracja małych jednostek wytwórczych, takich jak pompy ciepła, w ramach tak zwanych ,,wirtualnych elektrowni" ma potencjał, aby pełnić rolę kluczowego elementu transformacji energetycznej. Jak zaznacza 50Hertz, w przyszłości mogą odegrać ważną rolę w łagodzeniu lub rozwiązywaniu problemów związanych z przeciążeniem sieci. Projekt, który firma Viessmann rozpoczęła wraz z operatorem systemu przesyłowego TenneT w 2020 roku, mający na celu zdalne sterowanie pompami ciepła, jest obecnie rozszerzany na obszar sieci 50Hertz. W ramach projektu Viessmann połączy elastyczne moce pomp ciepła we wspólnocie energetycznej ViShare i zaoferuje tę elastyczność do wykorzystania przez TenneT i 50Hertz za pośrednictwem platformy Equigy w celu wsparcia systemu elektroenergetycznego. Jak zapewniają przedstawiciele 50Hertz, przepisy dotyczące ochrony danych będą przestrzegane skrupulatnie, a dane klientów będą anonimowe.

W przypadku wystąpienia ewentualnych wąskich gardeł, 50Hertz i TenneT będą mogli skorzystać z usług elastyczności świadczonych przez Viessmann tj. na żądanie operatorów spółka zredukuje zużycie energii elektrycznej przez pompy ciepła. Firma w ramach zarządzania pompami ciepła uczestniczącymi w projekcie ViFlex dokona przesunięcia w czasie ich pracy. Przy czym, w celu zapewnienia komfortu mieszkańcom, którzy posiadają pompy ciepła, platforma energetyczna firmy Viessmann uwzględnia dane z instalacji grzewczej, takie jak temperatura w należącym do mieszkańców akumulatorze ciepła.

Jak informuje 50Hertz, nadal trwa nabór gospodarstw domowych z obszarów zarządzanych przez operatora i TenneT, które chciałyby wziąć udział w fazie testowej projektu. Oba obszary sieci obejmują wszystkie wschodnie landy Niemiec, Szlezwik-Holsztyn, Dolną Saksonię, Hesję i dużą część Bawarii, jak również Berlin, Bremę i Hamburg. Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest specjalna taryfa na ciepło dla pompy ciepła. Oferuje ona klientom możliwość obniżenia kosztów ogrzewania o kilka centów za kilowatogodzinę.

Źródło: 50 Hertz

Zobacz również