W najbliższy czwartek mieszkańcy Polski i Niemiec będą świadkami kolejnego zaćmienia Słońca, sześć lat po wystąpieniu ostatniego. W Niemczech Księżyc częściowo przesłoni Słońce między 11.20 a 13.40. Operator niemieckiego systemu elektroenergetycznego 50Hertz spodziewa się, że na północy zarządzanego przez operatora obszaru Księżyc przesłoni około 17 proc. Słońca, a procent ten stopniowo maleje w stronę południowej części Niemiec, gdzie Księżyc przysłoni tylko 2 proc. Operator zauważa, że jeśli warunki będą odpowiednie tj. niebo będzie czyste, zmniejszy to znacząco produkcję energii wytwarzanej w instalacjach fotowoltaicznych. Zużycie energii elektrycznej pozostanie na stałym poziomie. W celu zabezpieczenia pracy systemu zostaną uruchomione inne źródła energii oraz moce regulacyjne.

Energetyka słoneczna jest odpowiedzialna za znaczną część dostaw energii elektrycznej w Niemczech. W ciągu ostatnich kilku lat instalacje fotowoltaiczne w obszarze sieci 50Hertz dostarczały średnioroczną moc na poziomie ok. 1000 MWp.

Operatorzy są przygotowani na zmiany pogodowe

Wpływ zaćmienia Słońca na produkcję energii elektrycznej w instalacjach fotowoltaicznych jest uwzględniony w prognozach operatorów sieci. Warto podkreślić, że zaćmienie Słońca to bardzo rzadkie zjawisko, które nie jest uwzględnione przez wszystkie narzędzia prognostyczne. Mogą występować różnice między danymi prognozami a rzeczywistą ilością wyprodukowanej energii elektrycznej w fotowoltaice. Operatorzy systemów kompensują takie różnice poprzez wykorzystanie jednostek sterowalnych.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy niemieccy operatorzy systemów przesyłowych przygotowywali gruntownie system pod zmniejszoną produkcję w fotowoltaice w wyniku zaćmienia Słońca. Dwa miesiące temu poinformowali innych uczestników rynku o zbliżającym się zaćmieniu Słońca. W maju operatorzy systemów poprosili o informacje odpowiednie organy o przewidywany czas trwania zaćmienia i jego wpływu na wytwarzanie energii słonecznej. Na dwa-trzy dni przed 10 czerwca operatorzy systemów przesyłowych ocenili sytuację. Dzień wcześniej czyli 9 czerwca analizowana jest sprzedaż energii elektrycznej w dniu 10 czerwca.

Według ich wyliczeń produkcja jednostek fotowoltaicznych zmniejszy się najwyżej o 4,2 gigawata (GW). Jednak nie ma potrzeby, by rekompensować cały ten wolumen. Pokrycie zapotrzebowania może wymagać około 1 GW mocy, do czego operator 50Hertz się przygotował. Najważniejsze środkiem podjętym przez operatora w tym celu jest zwiększenie mocy w innych jednostkach.

Polski operator także przygotował się na zaćmienie

Jak poinformował Polską Agencję Prasową polski operator sieci elektroenergetycznej PSE, zaćmienie Słońca uwzględniono w prognozach dotyczących Polski. Odpowiednio dostosowano także plany pracy systemu, głównie poprzez zwiększenie rezerw.

Na koniec kwietnia 2021 r. moc zainstalowana w fotowoltaice wyniosła 4690 MW. PAP informuje, że nie wszystkie instalacje odczują zaćmienie w tym samym stopniu. O ile bowiem w maksimum czwartkowego zaćmienia, tuż przed godziną 13. w Gdańsku i Szczecinie Księżyc zakryje niemal 26 proc. tarczy Słońca, to w Krakowie – już tylko 14 proc.

Źródło: 50Hertz/PAP

Redakcja GLOBEnergia