Opinia publiczna piętnuje dostawy surowców z Rosji – Elon Musk wskazuje rozwiązanie

Kilka dni temu media obiegła wiadomość o zakupie ropy z Rosji przez brytyjsko-holenderski koncern Shell, który zdecydował się na taki ruch pomimo agresji federacji rosyjskiej na Ukrainę. Decyzja koncernu spotkała się ze stanowczym sprzeciwem opinii publicznej w krajach krytycznych w stosunku do rosyjskiej “specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie”. Zakupom surowców z Rosji sprzeciwia się również amerykański miliarder - Elon Musk, który wezwał do konkretnych działań. Apel jeszcze kilka tygodni temu wywołałby wielkie poruszenie w środowisku OZE, a teraz?

Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBENERGIA

Zakup ropy z Rosji przez Shell

W wyniku sankcji zaczęły się problemy Rosji ze sprzedażą ropy. Niski popyt na rosyjski surowiec przełożył się na wyraźne obniżenie jego cen. Przeceniona ropa z Rosji skusiła brytyjsko-holenderski koncern Shell, który podjął decyzję o zakupie partii tego surowca. Decyzja koncernu spotkała się z silnym sprzeciwem i emocjonalnymi reakcjami opinii publicznej. Za pośrednictwem Twittera swoją opinię o tej transakcji wyraził szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kuleba, który w emocjonalnym wpisie wezwał wszystkich, aby zażądali od międzynarodowych firm zerwania wszelkich powiązań biznesowych z Rosją.

Ze względu na reakcję medialną wywołaną zakupami koncernu, Shell zdecydował się na opublikowanie oświadczenia, w którym tłumaczy, że decyzja o zakupie partii rosyjskiej ropy naftowej nie była dla nich łatwa i wynikała z potrzeby zapewnienia ciągłości dostaw surowca do rafinerii spółki.

Bez nieprzerwanych dostaw ropy naftowej do rafinerii, przemysł energetyczny nie może zapewnić ciągłego dostarczania niezbędnych produktów odbiorcom w całej Europie w nadchodzących tygodniach. Ładunki z alternatywnych źródeł nie dotarłyby na czas, aby uniknąć zakłóceń w dostawach na rynku. - czytamy w oświadczeniu Shell.

Ponadto, w dalszej części oświadczenia koncern zapewnił, że tam, gdzie to możliwe, będzie wybierać alternatywy dla rosyjskiej ropy. Shell zwraca jednak uwagę, że takie działania, ze względu na duże znaczenie Rosji dla globalnych dostaw nie będą wdrażane z dnia na dzień.

Zysk Shella trafi na cele charytatywne

Koncern poinformował, że zysk z partii rosyjskiej ropy, która została zakupiona, będzie przeznaczony na specjalny fundusz na rzecz wsparcia Ukrainy. Shell zapowiedział współpracę z organizacjami humanitarnymi, aby określić, jak najlepiej ulokować środki z tego funduszu, aby załagodzić konsekwencje wojny w Ukrainie. O jakiej kwocie mowa? Według Financial Times Shell zarobił na tej transakcji 20 mln dolarów.

Elon Musk wzywa do zwiększenia wydobycia gazu i ropy w USA

Wojna to wyjątkowe okoliczności, które wymagają wyjątkowych i zdecydowanych działań. Dziesiątego dnia wojny w Ukrainie amerykański przedsiębiorca i filantrop - Elon Musk na swoim profilu na Twitterze wezwał do zwiększenia produkcji ropy i gazu. Słowa miliardera mogą dziwić ze względu na jego zaangażowanie w rozwój bezemisyjnych pojazdów elektrycznych Tesla, a także promowanie odnawialnych źródeł energii. W swoim wpisie na Twitterze Elon Musk tłumaczy, że nadzwyczajne czasy wymagają nadzwyczajnych środków.

Oczywiście miałoby to [zwiększenie produkcji ropy i gazu - przypis redakcji] negatywny wpływ na Teslę, ale zrównoważone rozwiązania energetyczne [czyli odnawialne źródła energii - przypis redakcji] po prostu nie mogą zareagować natychmiast, aby zrekompensować rosyjski eksport ropy i gazu. - Elon Musk w odpowiedzi na swoje stanowisko.

Jak apel miliardera jest odbierany w nowej rzeczywistości?

Wypowiedź Elona Muska spotkała się z mieszanym odbiorem. Część osób podziela opinię miliardera, dodając, że kraje zachodnie finansują rosyjską wojnę, kupując rosyjską ropę i gaz mimo, że mogą wykorzystać własne zasoby. Inni z kolei wskazują, że firmy naftowe i gazowe odmawiają zwiększenia produkcji ze względu na wysokie zyski spowodowane rekordowymi cenami surowców. Wypowiedź Elona Muska znalazła też przeciwników. Pojawiło się wiele odpowiedzi, w których jako alternatywę dla rosyjskich surowców energetycznych na równi ze zwiększeniem produkcji paliw konwencjonalnych w USA stawia się intensyfikację rozwoju OZE, przywrócenie do pracy jednostek jądrowych oraz zmniejszenie konsumpcji nośników energii.

Zobacz również