Opłata mocowa, mająca na celu sfinansowanie rynku mocy, czyli dodatkowa pozycja na rachunku za energię funkcjonuje w naszym kraju od 1 stycznia 2021 r. Kolejnych podwyżek ceny za energię obawia się nie tylko społeczeństwo, ale i przedsiębiorcy, a w szczególności przemysł energochłonny.

Rynek mocy, którego następstwem jest opłata mocowa ma zapewnić stabilność dostaw energii, wsparcie dla jednostek wytwórczych, inwestycje w nowe elektrownie. Rynek mocy ma także wpływ na rozwój OZE – tzw. backup może zapewnić bezproblemowy rozwój alternatywnych źródeł, magazynów energii oraz usług redukcji zapotrzebowania odbiorców (DSR).

Założenia brzmią ambitnie, ale gdzie jest haczyk?

Koszty rynku mocy mają być poniesione poprzez tzw. opłatę mocową, która będzie częścią taryfy za dystrybucję i przesył energii elektrycznej. Opłata, która wywołała więcej emocji niż same wprowadzenie rynku mocy, została wprowadzona nowelizacją ustawy o biokomponentach i weszła w życie 1 stycznia 2021 r.

Bogdan Szymański tłumaczy, że opłata mocowa przełoży się na wzrost kosztów dystrybucji w godzinach szczytowego zapotrzebowania i wskazuje, że na skutek wyższych kosztów dystrybucji energii można spodziewać się wzrostu zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi przez firmy.

  • Czy zastanawiasz się o ile wzrosną rachunki za energię?
  • Wiesz w jaki sposób jest naliczana opłata mocowa i od czego zależy?
  • Interesują Cię sposoby na redukcję rachunków za energię?
  • Prowadzisz przedsiębiorstwo, a nawet bez opłaty mocowej rachunki za energię elektryczną torpedują Twój budżet?

Zapraszamy na bezpłatny webinar z ekspertem w ramach akcji informacyjnej FOTOWOLTAIKA DLA FIRM – Bogdanem Szymańskim, prezesem Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV i autorem bestsellerowego poradnika Instalacje Fotowoltaiczne.

Bogdan Szymański - webinar - opłata mocowa

DATA: 20 stycznia 2020

GODZINA: 11:00

PLAN SPOTKANIA:

11:00-11:30 – prelekcja

11:30-11:45 sesja Q&A z ekspertem

UWAGA – rejestracja jest obowiązkowa, a liczba miejsc ograniczona. 

ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ!

Redakcja GLOBEnergia