Opłata za odczyt zdalnego licznika od prądu? Tak i koniec “Rozliczeń Rzeczywistych”

Zmiany prawne na rynku energii wiążące się z wprowadzeniem Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii, zmieniają sposób tzw. Rozliczeń Rzeczywistych. Na platformie Energii nie można już na własną rękę podać stanu licznika. Od tego miesiąca liczniki odczytuje operator i pobiera za to opłatę - 0,91 zł brutto/mies. za licznik zdalny i 5,71 zł brutto/mies. za licznik tradycyjny. Skąd ta zmiana? Od 1 kwietnia 2026 roku klienci Energii nie mogą już samodzielnie podawać stanu licznika – dane przekazuje automatycznie dystrybutor w ramach systemu CSIRE. Wprowadzono miesięczne opłaty za odczyt: 0,91 zł brutto dla liczników zdalnych i 5,71 zł brutto dla liczników tradycyjnych. Usługa Rozliczeń Rzeczywistych została całkowicie wycofana i nie ma możliwości powrotu do wcześniejszego modelu rozliczeń.

Zmiany prawne na rynku energii wiążące się z wprowadzeniem Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii, zmieniają sposób tzw. Rozliczeń Rzeczywistych. Między innymi na platformie Energii nie można już na własną rękę podać stanu licznika. Od tego miesiąca liczniki odczytuje operator. Opłaty za odczyt pozostają bez zmian - 0,91 zł brutto/mies. za licznik zdalny i 5,71 zł brutto/mies. za licznik tradycyjny. Dlaczego stanu licznika nie możesz już wpisać sam? 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Zmiany prawne na rynku energii wiążące się z wprowadzeniem Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii, zmieniają sposób tzw. Rozliczeń Rzeczywistych. Na platformie Energii nie można już na własną rękę podać stanu licznika. Od tego miesiąca liczniki odczytuje operator i pobiera za to opłatę - 0,91 zł brutto/mies. za licznik zdalny i 5,71 zł brutto/mies. za licznik tradycyjny. Skąd ta zmiana? Od 1 kwietnia 2026 roku klienci Energii nie mogą już samodzielnie podawać stanu licznika – dane przekazuje automatycznie dystrybutor w ramach systemu CSIRE. Wprowadzono miesięczne opłaty za odczyt: 0,91 zł brutto dla liczników zdalnych i 5,71 zł brutto dla liczników tradycyjnych. Usługa Rozliczeń Rzeczywistych została całkowicie wycofana i nie ma możliwości powrotu do wcześniejszego modelu rozliczeń.
  • Od 1 kwietnia 2026 roku klienci Energii nie mogą już samodzielnie podawać stanu licznika – dane są przekazywane automatycznie w ramach systemu CSIRE.
  • Usługa Rozliczeń Rzeczywistych została całkowicie wycofana i nie ma możliwości powrotu do wcześniejszego modelu rozliczeń.
  • Opłaty miesięczne za odczyt pozostają bez zmian: 0,91 zł brutto dla liczników zdalnych i 5,71 zł brutto dla liczników tradycyjnych.

Co się zmieniło i dla kogo?

Od 1 kwietnia 2026 roku niektórzy klienci Energii weszli w nową rzeczywistość rozliczeń. Chodzi konkretnie o grupę rozliczaną do tej pory zgodnie z Rozliczeniem Rzeczywistym. Zniknęła możliwość samodzielnego podawania stanu licznika, a cały proces został scentralizowany. To efekt wdrożenia CSIRE – systemu, który ma uporządkować rynek, choć nie wszystkim przypadł do gustu.

wyłączenie rozliczeń rzeczywistych od 1go kwietnia 2026 roku w Energa Obrót.

Źródło: Energa

Dotychczasowa usługa Rozliczeń Rzeczywistych, pozwalająca użytkownikom na samodzielne zgłaszanie stanu licznika, została całkowicie wyłączona. Od kwietnia 2026 roku rozliczenia zużycia energii odbywają się wyłącznie na podstawie danych przekazywanych przez OSD.

Dla odbiorców oznacza to jedno: brak konieczności pamiętania o odczytach i wpisywaniu danych. Cały proces został zautomatyzowany i przeniesiony na poziom operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD), zgodnie z CSIRE. Opłaty za odczyt licznika można znaleźć w taryfie zatwierdzonej na ten rok. Poniżej cennik dla klientów Energa Operator: 

wyłączenie rozliczeń rzeczywistych od 1go kwietnia 2026 roku w Energa Obrót. Cennik za usługę odczytu: dla liczników zdalnego odczytu opłata wynosi ok. 0,91 zł brutto miesięcznie,dla liczników tradycyjnych około 5,71 zł brutto miesięcznie.

Źródło: Energa

CSIRE - co to?

Kluczowym powodem zmian jest wdrożenie Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE). System ten wprowadza jednolity standard przekazywania danych pomiarowych i eliminuje możliwość ich ręcznego raportowania przez klientów.

Zgodnie z przepisami prawa energetycznego, odczyty mogą być wprowadzane do systemu wyłącznie przez dystrybutorów. Sprzedawcy energii, tacy jak Energa Obrót, nie mają już możliwości bazowania na danych przekazywanych bezpośrednio przez klientów. Dane z liczników będzie sczytywał Energa Operator (w tym konkretnym przypadku).

Koniec samodzielnych odczytów liczników nadchodzi

Wdrożenie CSIRE to odejście od poprzedniego modelu Rozliczeń Rzeczywistych na terenie całego kraju. Kiedy nadejdzie zmiana dla reszty klientów największych grup energetycznych? Przesłaliśmy zapytania w tej sprawie i czekamy na komentarze. Nowy model oznacza, że:

  • stan licznika będzie przekazywany automatycznie np. raz w miesiącu,
  • klient nie ma wpływu na dzień odczytu,
  • okresy rozliczeniowe mogą nie pokrywać się z miesiącami kalendarzowymi.

Na co warto zwrócić uwagę? Wraz z likwidacją Rozliczeń Rzeczywistych mogły się również zmienić okresy rozliczeniowe tej grupy klientów:

-Jeśli, w związku z zakończeniem usługi Rozliczenia Rzeczywiste, zmieniliśmy Twój okres rozliczeniowy na 1-miesięczny – możesz zmienić cykl na 2-miesięczny w dowolnym momencie. Jeśli wcześniej samodzielnie złożyłeś wniosek o zmianę okresu rozliczeniowego na 1-miesięczny, o kolejną zmianę możesz zawnioskować po 12 miesiącach - czytamy na stronie Energa Obrót.

Warto wybrać okres 2-miesięczny, ponieważ wtedy opłaty za odczyt licznika są niższe, co dobrze widać na grafice wyżej.

Czy można wrócić do starego systemu?

Nie. Usługa Rozliczeń Rzeczywistych (w opisanej wyżej postaci) została wycofana definitywnie i nie będzie możliwości jej przywrócenia. Zmiana wynika bezpośrednio z obowiązujących przepisów prawa i obejmuje wszystkich sprzedawców energii w Polsce.

Reakcje klientów: wygoda kontra utrata kontroli

Zmiany wywołały mieszane reakcje. Część odbiorców docenia brak konieczności pamiętania o odczytach, inni wskazują na utratę kontroli nad rachunkami i momentem rozliczenia. W komentarzach w sieci pojawiają się głosy rozczarowania, zwłaszcza wśród osób, które korzystały z wcześniejszego modelu do bieżącego monitorowania zużycia energii.

Czy jednak są one słuszne? Przypomnijmy, że opłata za odczyt licznika nie jest nowością. Po drugie warto zwrócić uwagę, że opłata za usługę odczytu licznika zdalnego jest niższa. A przykładowo taki licznik u operatora Energa ma już 96% klientów. Po trzecie stan licznika wciąż można sprawdzić na własną rękę, odpada tylko potrzeba podawania go do rozliczenia - bo to zostało zautomatyzowane. Klient nadal może monitorować swoje zużycie, przykładowo poprzez licznik na stronie lub w aplikacji.

Czy można nie zgodzić się na nowe zasady?

Klienci, którzy nie akceptują zmian, mają prawo wypowiedzieć umowę. Należy jednak pamiętać, że nowe regulacje wynikają z przepisów ogólnokrajowych, więc zmiana sprzedawcy energii nie oznacza powrotu do poprzedniego systemu rozliczeń.

Źródła: Grupa Energa, CSIRE

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia