„Odnawialne źródła energii w obiektach sakralnych zabytkowych i obiektach niesakralnych – Innowacyjność w obiektach zabytkowych jako harmonia nowoczesności i tradycji w architekturze”.

Pod takim tytułem 12 marca 2015 r. w Instytucie Naukowo-Badawczym Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim przeprowadzono seminarium, którego partnerem była redakcja GLOBEnergia.
 Seminarium, objęte patronatem m.in. przez marszałka woj. opolskiego oraz kurię diecezjalną w Opolu, zorganizowano staraniem m.in. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Opolskiego Ośrodek Doradztwa Rolniczego-Regionalnego Centrum Ekoenergetyki, Instytutu Naukowo-Badawczego Księdza Sebastiana Kneippa – Zespołu Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim.
W trakcie seminarium, adresowanego przede wszystkim do inwestorów sakralnych diecezji opolskiej przedstawiono m.in. dane dotyczące możliwości rozwoju odnawialnych źródeł energii w województwie opolskim. Kompleksową analizę kosztów i oszczędności wynikających z zastosowania OZE na przykładzie obiektów w Kamieniu Śląskim przedstawił ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser, Przewodniczący Rady Nadzorczej Instytutu Naukowo-Badawczego Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim.
Część techniczna seminarium to wystąpienia partnerów GLOBEnergii. Technologiczny aspekt instalacji pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych w obiekcie przedstawił Wojciech Jach z firmy Viessmann. Możliwości jakie daje ogrzewanie budynków matami kapilarnymi zreferowała Barbara Nolewajka reprezentująca dystrybutora mat Beka na rynku polskim firmę Hennlich. Katarzyna Giza przybliżyła zebranym zagadnienia związane z wykorzystaniem energooszczędnych instalacji oświetleniowych, tak zewnętrznych jak i wewnętrznych, oferowanych przez firmę Martech Plus. Bartłomiej Świderek z redakcji GLOBEnergia przybliżył zebranym możliwości związane z dostępem do informacji w zakresie oferowanych na polskim rynku produktów, a także wsparcia przy doborze urządzeń oraz rekomendacji instalatorów.
Całość przedsięwzięcia zakończyły warsztaty prowadzone przez ks. prof. dr hab. Zygfryda Glaesera, dzięki którym uczestnicy seminarium mieli możliwość poznania urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii w Instytucie Naukowo-Badawczym Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim.
Honorowym gościem seminarium był ekscelencja ks. abp Alfons Nossol em. Biskup Opolski. Opolskie seminarium stanowiło świetną okazję do zapoznania się z aktualnymi nowościami adresowanymi do inwestorów sakralnych. Kompleksowe oferty firm oraz informacje o trendach rynkowych znajdą się już w czerwcu w Pasażu Energetycznym oraz podczas dorocznej konferencji ekonomów kościelnych SacroEnergia organizowanej przez redakcję GLOBEnergia podczas targów Sacro Expo w Kielcach (22-24.06).