Naukowcy z UK opracowali beton zdolny do magazynowania energii

Ilość elektryczności jaką możemy pozyskać z odnawialnych źródeł energii zależy w bardzo dużej mierze od pogody. Instalacje OZE nie będą pracowały efektywnie gdy wiatr nie wieje a słońce nie świeci. Jest to źródło jednego z największych problemów związanych z tą technologią. W jednym momencie dostarczy ona dużych ilości energii, które – niewykorzystane – zostaną utracone. Z kolei chwilę później nie wyprodukuje praktycznie nic.

Z tego powodu rozwój OZE jest nierozerwalnie związany z sektorem magazynowania energii. Jednym z najpopularniejszych systemów energy storage są baterie litowo-jonowe. Mimo wysokiej ceny, technologia ta jest łatwo skalowalna i w miarę łatwa w wykorzystaniu.

Warto wspomnieć o ciekawym rozwiązaniu, które opracowali naukowcy z Lancaster University. Zaproponowali oni specyficzny rodzaj betonu, który… jest w stanie magazynować w sobie energię pochodzącą z OZE.

Typowe baterie magazynują elektryczność w postaci energii chemicznej. Przepływający przez nie prąd zmienia strukturę jonową w jej środku, pozwalając na późniejsze wykorzystanie.

Concrete specially designed with charged particles could save energy from renewable sources and store it in the walls. It would then be used to power a house's electricity in times of high-demand 

Opracowany przez naukowców z UK beton działa na innej zasadzie. Kluczem do zaprojektowania tej technologii było odkrycie, że jony potrafią poruszać się w strukturze materiałowej, jaką posiada beton.

Następnie wypełnili jego strukturę za pomocą jonów litowych. Po dopływie prądu elektrycznego akumulują się one po jednej stronie, powodując różnicę ładunków elektrycznych. W ten sposób powstaje specyficzny kondensator.

Jak łatwo się domyślić, ilość energii jaką możemy przechować w kilogramie betonu jest znacznie niższa niż w tej samej masie baterii litowo-jonowych. Z drugiej strony, budynki takie jak drapacze chmur składają się często z setek ton tego materiału. Jednocześnie jego produkcja jest tania.

Jeden z pomysłodawców betonu, profesor Saafi twierdzi, że zastosowanie tej technologii na szerszą skalę pozwoliłoby pozbyć się problemów związanych z magazynowaniem energii. Nowo utworzone drapacze chmur mają potencjał, by stać się gigantycznymi kondensatorami. Po zintegrowaniu ich z odnawialnymi źródłami energii, stałyby się samowystarczalnymi energetycznie obiektami, praktycznie neutralnymi dla środowiska przyrodniczego.

Źródło: The Times

 

 

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia