Optymalizatory mocy eliminują wpływ zacienienia na ogniwa PV! Sonnex Energie przedstawia swój najnowszy produkt

Zacienienie i zabrudzenie istotnie wpływają nie tylko na wydajność pojedynczego modułu fotowoltaicznego, ale także całego systemu. Instalacja PV dostosowuje moc do swojego najsłabszego elementu. Tym samym wydajność takiego systemu diametralnie spada. Istnieje jednak rozwiązanie takiego problemu, którym jest optymalizator mocy. 

Zdjęcie autora: Sonnex Energie
Zdjęcie autora: Sonnex Energie

Sonnex Energie

Producent modułów fotowoltaicznych

Podziel się

Sonnex Energie, producent paneli słonecznych połączył siły z firmą Taylor Technologies, specjalizującą się w rozwoju elektroniki i oprogramowania dla wysokowydajnych systemów solarnych. Wspólnym celem obu przedsiębiorstw było opracowanie nowego produktu, modułu PERC 405-415 W typu full black. Elementem, który wyróżnia ten produkt jest wbudowany optymalizator mocy na poziomie pojedynczego łańcucha ogniw. Takie rozwiązanie pozwala na osiągnięcie do 20% większych zysków mocy niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych systemów fotowoltaicznych. Zastosowanie optymalizatorów mocy nie tylko pozwala na zwiększenie wydajności systemu, ale także jego bezpieczeństwa. Nowa oferta wynikająca ze współpracy obu firm będzie dostępna od sierpnia bieżącego roku. 

Jak działa optymalizator?

Optymalizator to urządzenie, które montowane jest pod jednym z modułów, aby nieustannie monitorować jego pracę i zapewnić mu autonomiczne działanie, niezależne od pozostałych urządzeń znajdujących się w stringu. Ich zadaniem jest również wymuszanie pracy w punkcie mocy maksymalnej na poziomie pojedynczego modułu. Zastosowanie optymalizatorów mocy pozwala osiągnąć wyższe uzyski energii z instalacji – od kilku do nawet kilkudziesięciu procent.

表格描述已自动生成
图片包含 图形用户界面描述已自动生成

Zastosowanie optymalizatora mocy lub mikroinwertera (rysunek po prawej) pozwala znacząco obniżyć wpływ zacienienia na wydajność systemu

Produkt firmy Sonnex posiada możliwość optymalizacji mocy już na poziomie pojedynczego łańcucha ogniw. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie największej możliwej wydajności jednego stringu. Zastosowanie optymalizatora w przypadku zacienienia pozwoliło na osiągnięcie uzysków energii o 20% wyższych niż w przypadku braku tego typu urządzenia. 

Bezpieczeństwo i ekonomia w jednym

Dodatkowo inteligentne moduły, które można znaleźć w ofercie firmy posiadają funkcję zabezpieczenia przed przegrzaniem poprzez wyłączenie pojedynczego panelu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia pożaru podczas całego cyklu życia instalacji. Produkty firmy Sonnex to nie zapewniają jedynie najwyższej możliwej wydajności i bezpieczeństwa, ale są także przystępne cenowo. Jest to po części zasługa wypuszczenia na rynek modelu z zintegrowanym optymalizatorem mocy. Zazwyczaj optymalizatory są sprzedawane osobno, a ich zakup i montaż generuje dodatkowe koszty. Ponadto, urządzenia te posiadają 25-letnią gwarancję i mogą być w łatwy sposób wymienione na nowszy model. 

Sonnex Energie przeciera ścieżki

Jako kolejny cel firma Sonnex Energie obrała sobie opracowanie modułu z ogniwami N-type, który będzie posiadał zintegrowany optymalizator mocy. Moduły typu N charakteryzują się dużo większą sprawnością niż standardowe moduły typu P. Główną przeszkodą w rozpowszechnieniu się technologii N-type jest jej stosunkowo wysoka cena. Jednak ta technologia systematycznie się rozwija i tym samym upowszechnia. Sonnex Energie ma nadzieję, że połączenie modułu typu N z optymalizatorem mocy pozwoli na zwiększenie opłacalności takiej inwestycji. Według firmy współpraca z Taylor Technologies pozwoli na znaczne poszerzenie oferty modułów PV Sonnex Energie. 

Firma Sonnex Energie, która ma swoją siedzibę w Niemczech, to gwarant najwyższej jakości wykonania produktów fotowoltaicznych i magazynów energii. Przedsiębiorstwo korzysta jedynie z najnowszych technologii w celu rozwoju swojej oferty produktów. Dzięki takiemu podejściu firma oferuje niezawodne moduły o wysokiej wydajności.

Materiał sponsorowany

Zobacz również