Orlen chce łączyć OZE z wodorem. Już 11 stacji paliw jest zasilanych energią z fotowoltaiki

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBEnergia. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom
fotowoltaika, CIS

PKN Orlen jest pierwszym koncernem energetycznym w Polsce, który zadeklarował osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 roku. Tę drogę wytycza rozwój segmentu OZE oraz nowoczesna i ekologiczna petrochemia. Według strategii do 2030 rok, PKN Orlen chce posiadać 2,5 GW mocy zainstalowanej w segmencie OZE, w tym w energetyce wiatrowej i słonecznej. Do 2030 roku przeznaczy na inwestycje łącznie 140 mld zł.

Do 2030 roku rafineria pozostanie ważnym segmentem działalności Orlenu. Fundamentem jego transformacji będzie zwiększenie efektywności energetycznej, pogłębienie przerobu ropy, integracja z Grupą LOTOS. Istotnym elementem będzie również zwiększenie produkcji biopaliw i paliw wodorowych. Pytamy spółkę o potencjał inwestycji w fotowoltaikę, w szczególności wykorzystanie jej do produkcji zielonego wodoru.

PKN Orlen informuje w odpowiedzi na pytania GLOBEnergia.pl, że program inwestycyjny Grupy ORLEN pod nazwą HYDROGEN EAGLE zakłada budowę międzynarodowej sieci hubów wodorowych zasilanych OZE oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero i niskoemisyjny wodór. W ramach projektu planowana jest również budowa ponad 100 stacji tankowania dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo.

Orlen chce produkować 50 tys. ton wodoru rocznie

Realizacja programu, obejmującego Polskę, Czechy i Słowację, pozwoli Grupie ORLEN osiągnąć do 2030 roku moce wytwórcze wodoru na poziomie ok. 50 tys. ton rocznie - informuje nas koncern. Program zakłada budowę 6 nowych hubów wodorowych zasilanych przez OZE, w tym realizację instalacji elektrolizy, do której energia elektryczna zostanie dostarczona z wykorzystaniem mocy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. 3 z hubów ma zostać zrealizowanych w Polsce, 2 w Czechach oraz 1 na Słowacji. Docelowo moc instalacji elektrolizy zasilanych OZE wyniesie ok. 250 MW. Program obejmie także trzy innowacyjne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych w niskoemisyjny wodór, zlokalizowane w Płocku, Ostrołęce oraz w Czechach, jak również międzynarodową sieć ponad 100 stacji tankowania wodoru – wskazuje koncern.

Dwa centra wodorowe będą bazować na fotowoltaice

Grupa ORLEN w ramach projektu HYDROGEN EAGLE przewiduje realizację 2 centrów produkcyjnych wodoru w Polsce, opartych na produkcji w procesie elektrolizy połączonej z farmami fotowoltaicznymi. Będą to Hub Północ i Hub Południe. Podobnie projekty planowane są w Czechach i na Słowacji, również w ramach HYDROGEN EAGLE.

- Warto podkreślić, że program HYDROGEN EAGLE wzmocni powstającą europejską infrastrukturę wodorową European Hydrogen Backbone (EHB) i wesprze budowę potencjału Europy w produkcji zero- oraz niskoemisyjnego wodoru oraz stabilnego łańcucha dostaw. Jego wdrożenie przyczyni się do znacznej redukcji emisji CO2 oraz rozwoju odnawialnych źródeł energii, wspierając cele gospodarki w obiegu zamkniętym. Zastosowanie niskoemisyjnych technologii wytwarzania pozwoli na redukcję emisji CO2 nawet o 1 milion ton rocznie – podkreśla koncern.

Fotowoltaika na stacjach paliw

Panele fotowoltaiczne zaczęły się pojawiać także na stacjach paliw sieci Orlen. Koncern informuje nas, że obecnie w sieci z logo ORLEN funkcjonuje 11 stacji paliw, które są zasilane energią z PV o łącznej mocy ok 190,28 kW.

Ponadto warto dodać, że według ostatnich doniesień portali branżowych PKN Orlen planuje budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej do 1,25 MW wraz z niezbędną do jej wykonania infrastrukturą towarzyszącą na terenie Terminala Paliw w Sokółce. Spółka ogłosiła zapytanie ofertowe na realizację inwestycji w formule zabudowy "pod klucz.

Zobacz również