W ubiegłą środę prezes PKN Orlen i GE Renewable Energy zawarli “strategiczne partnerstwo”, które może mieć duże znaczenie dla polskiej energetyki. Chodzi o budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Ta współpraca może wzmocnić konkurencyjność Orlenu w staraniach o nowe koncesje na farmy wiatrowe. Polska spółka obecnie posiada koncesje na farmy o mocy do 1,2 MW, w oparciu o którą realizowany jest program Baltic Power. W kolejnym postępowaniu koncesyjnym Orlen planuje pozyskać kolejne lokalizacje – nie tylko na terenie Polski. W grę mogą wchodzić koncesje na Litwie, Łotwie i w Estonii. Potencjał energetyczny Bałtyku jest ogromny i wynosi 93 GW mocy.

Polityka klimatyczna i cel OZE

Prezes Daniel Obajtek przyznaje, że inwestycje mają związek z polityką klimatyczną Unii Europejskiej, która nakazuje krajom ograniczyć negatywne dla środowiska procesy produkcji prądu, przyznał również, że inwestycje na Bałtyku pochłoną dziesiątki miliardów złotych. Strategia koncernu w ciągu kolejnych 10 lat obejmie 140 mld złotych, które zostaną rozdysponowane w wielu obszarach. Prezes podkreślił, że szczególnie ważny dla firmy jest obszar energetyki zero- i niskoemisyjnej i cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Prezes GE Renewable Energy Jerome Pecresse zapowiedział gotowość do przy transformacji polskiej energetyki i wskazał na ważną rolę Państwa w tym procesie. Prezes podkreślił, że umowa to kolejny krok do przodu w bardzo pomyślnej współpracy obu firm. Dodał, że z niecierpliwością oczekuje nowych regulacji dla energetyki wiatrowej w Polsce i będzie dalej współpracować z Orlenem wspierając Polskę w wypełnianiu celów klimatycznych.

Nowe koncesje

Partnerstwo pomiędzy PKN Orlen a GE Renewable Energy wesprze rozwój polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej. Dzięki tej współpracy powstaną w Polsce miejsca pracy, wspierając tym samym rozwój lokalnego łańcucha dostaw dla całego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej. Poprzez współpracę z PKN Orlen, GE Renewable Energy będzie rozbudowywało swoje możliwości produkcyjne w Polsce oraz wesprze Koncern w staraniach o nowe koncesje dla morskich farm wiatrowych.

Warto jednak dodać, że GE Renewable Energy nie jest jednak jedynym producentem turbin, który wspiera zbliżającą się rozbudowę morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Duński rywal Vestas ogłosił niedawno, że chce utworzyć w Gdyni centrum obsługujące morskie farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim.

Źródła: PAP, Orlen, windpowermonthly

Redakcja GLOBEnergia