ORLEN zarezerwował statek do transportu i instalacji morskich turbin wiatrowych!

Spółka z Grupy ORLEN podpisała umowę na rezerwację statków instalacyjnych. Umowa została zawarta z duńską firmą instalacyjną - Cadeler. Dzięki rezerwacji ORLEN będzie mógł wybudować 70 nowych turbin wiatrowych na polskim morzu. Projekt będzie częścią morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, której moc docelowa ma wynosić 1,2 GW. Cadeler będzie działał na polskim rynku po raz pierwszy, wchodząc na perspektywiczny rynek z ambitnymi planami dotyczącymi energetyki wiatrowej offshore. Ile takich statków jest dostępnych na świecie?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Jeden z piętnastu takich statków na świecie

Firma Cadeler z Kopenhagi jest hybrydą firmy żeglugowej i budowlanej działającej w branży morskiej energetyki wiatrowej (MEW). Firma specjalizuje się w montażu turbin offshore. Od 2012 r. Cadeler zainstalował blisko 400 morskich turbin wiatrowych i ponad 500 fundamentów do turbin wiatrowych. Taka liczba elektrowni jest w stanie wyprodukować energię elektryczną dla ponad 5,5 miliona europejskich gospodarstw domowych. Realizacja projektów odbywa się z dbałością o środowisko, spełniając założenia zrównoważonego rozwoju. 

“Zawarcie kontraktu jest ważnym krokiem w realizacji naszej strategii zakupowej zakładającej zabezpieczenie w tym roku wszystkich krytycznych komponentów i usług, niezbędnych do realizacji projektu w założonym harmonogramie. Zarezerwowany statek jest jednym z około piętnastu statków na świecie, zdolnych do instalacji turbin najnowszej generacji” - zaznacza Jarosław Broda, członek zarządu Baltic Power.

Baltic Power

Baltic Power to wspólny projekt PKN ORLEN i Northland Power. Będzie to pierwsza farma wiatrowa skali komercyjnej na Bałtyku w Polsce. Ponadto będzie to jedna z największych elektrowni wiatrowych w kraju. Budowa ma się rozpocząć w 2024 r., a zakończyć w 2026 r. Polska ma ambitny plan budowy 5,9 GW morskiej energii wiatrowej do 2030 r. i 11 GW do 2040 r. Do tej pory w kraju nie zainstalowano dużych morskich farm wiatrowych, jednak na etapie projektowym jest kilka przedsięwzięć wielkoskalowych, w tym Baltic Power.

„Na Morzu Bałtyckim istnieje znaczny potencjał do instalowania morskich turbin wiatrowych i cieszymy się, że po raz pierwszy mamy okazję połączyć siły z polskimi firmami w celu rozwoju zielonej energii, dzieląc się przy tym naszym doświadczeniem i obszerną wiedzą” - oświadczył Mikkel Gleerup, dyrektor generalny Cadeler. 

Czas na realizację

Farma wiatrowa będzie zlokalizowana na Morzu Bałtyckim, 23 km na północ od polskiego wybrzeża. Farma zajmie powierzchnię ponad 130 km2. W czerwcu spółka Baltic Power dokonała badań geotechnicznych pod fundamenty oraz na liczącej ponad 30 km trasie kablowej łączącej farmę z lądem. Nieznana jest jeszcze marka i rozmiar turbin wiatrowych, które zostaną wykorzystane.

Przy realizacji prac badawczych pracował zespół kilkuset naukowców, techników i inżynierów. Łącznie statki badawcze pracowały 20 tys. godzin, a w tym czasie wykonano kilka tysięcy metrów wierceń na wytypowanym obszarze. Ich głębokość sięgała nawet kilkudziesięciu metrów.

Kompleksowe działania Grupy ORLEN

Oprócz farm wiatrowych, ORLEN chce rozwijać także infrastrukturę dla statków serwisowych i instalacyjnych. 

Port serwisowy zlokalizowany będzie w Łebie. Na jego terenie będą się znajdować: magazyny części zamiennych, warsztaty i przestrzenie biurowe. Będą one stale dawać miejsce zatrudnienia ok. 50 osobom. Do ich najważniejszych zadań będzie należało prowadzenie cyklicznych przeglądów turbin. Sprowadzać się to będzie do sprawdzania wydajności turbin, obserwowania parametrów pracy oraz do wymiany niedziałających części. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Port instalacyjny natomiast będzie mieścił się w Świnoujściu. Jego nadrzędnym celem stanie się obsługa dużych jednostek instalacyjnych, które będą zajmować się transportem komponentów farm wiatrowych. Byłby również miejscem dla specjalistycznych statków budowlanych. O porcie w Świnoujściu pisaliśmy TUTAJ.

Ambitne plany

“Już dzisiaj posiadamy około 650 MW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach i chcemy dynamicznie zwiększać ten udział. Prowadzimy zaawansowane prace przy pozyskiwaniu lokalizacji portowych i nawiązujemy współpracę ze sprawdzonymi dostawcami.” - powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN.

Poza prowadzonym projektem Baltic Power, ORLEN wystąpił o jedenaście koncesji, których całkowita moc ma wynosić 10 GW. To moc, która byłaby w stanie zapewnić 25 proc. obecnego zapotrzebowania Polski na energię elektryczną. Spółka prowadzi także rozmowy o możliwości realizacji podobnych inwestycji dla Litwy i Łotwy.

Zdjęcie główne: ORLEN.

Źródło: PKN ORLEN, Cadeler.

Zobacz również