Przypomnijmy, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych propozycję nowelizacji ustawy – prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii. To wielka zmiana dla rynku fotowoltaiki w Polsce: koniec systemu opustów, czyli prosumenckiego systemu rozliczania wyprodukowanej i oddanej do sieci energii. Co tak naprawdę się zmieni? Tłumaczyliśmy dokładnie w wideoblogu redakcyjnym z udziałem Grzegorza Burka, redaktora naczelnego Globenergia oraz Bogdana Szymańskiego – prezesa Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV.

W przestrzeni publicznej pojawiło się wiele komentarzy co do słuszności proponowanych rozwiązań oraz przyszłości systemu prosumenckiego w Polsce. Do zmian odniósł się także Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. Czystego Powietrza. Cytowany przez Parkiet.com wskazał, iż zaproponował, by system opustów pozostawić dla osób, które zdecydują się jednocześnie na instalację paneli słonecznych i pompy ciepła. – Taki duet to najczystsze źródło energii i ciepła dostępne dziś na polskim rynku – powiedział przedstawiciel rządu.

Orzeł nawiązał do systemu opustów w kontekście rozwoju pomp ciepła. Rozwiązanie jest szczególnie korzystne, gdy połączy się je z fotowoltaiką. Orzeł wskazał, że w programie Czyste Powietrze ok. 20 proc. beneficjentów postawiło na wymianę kotła węglowego na pompę ciepła. Ma to być ważny element walki o poprawę jakości powietrza w Polsce

– A wiadomo, że inwestycja w pompy ciepła jest najkorzystniejsza, gdy gospodarstwo domowe ma tani prąd z własnej instalacji fotowoltaicznej. Dlatego będę zabiegał w resorcie klimatu, a potem w parlamencie, by zmiany systemu rozliczeń prosumentów ominęły osoby inwestujące w najczystsze źródło ciepła. Mam tutaj sojusznika w postaci byłej wicepremier Jadwigi Emilewicz – stwierdził Orzeł na łamach Parkiet.com.

Wskazał ponadto na swoim profilu na Twitterze, że będzie zachęcać do wprowadzenia takich przepisów, które będą promować zeroemisyjne źródła ogrzewania, takie jak pompy ciepła. – System musi być korzystny dla osób korzystających z najczystszych rozwiązań – wyjaśnił.

Z kolei w wywiadzie dla portalu Nettg.pl, Orzeł komentował, że fotowoltaika jest w programie Czyste Powietrze swego rodzaju dodatkiem.

– Sama nie zastąpi nieefektywnego źródła energii, chociaż całkiem dobrze sprawdza się jako „napęd” pompy ciepła – w mojej ocenie najbardziej przyszłościowego źródła energii. Rynek pomp ciepła rozwija się harmonijnie i dynamicznie, a pompy ciepła mogą stać się polskim hitem eksportowym – wyjaśnił.

W ramach Czystego Powietrza mieszkańcy mogą też skorzystać oczywiście z wymiany kopciucha na kocioł gazowy czy podpięcie do sieci ciepłowniczej, a kiedy nie ma takiej możliwości, to na kocioł węglowy czy pelletowy. Paleta rozwiązań z jednej strony jest różnorodna, a z drugiej pozwala na znaczną redukcję emisji zarówno pyłów, jak i CO2.

Pompy ciepła w Czystym Powietrzu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opublikował statystyki dla programu Czyste Powietrze za maj 2021 roku. W ciągu miesiąca w Polsce złożono 12 286 wniosków oraz podpisano prawie 11,5 tys. umów na dofinansowanie wymiany kopciuchów.

W ubiegłym miesiącu 12 286 wnioskodawców najczęściej ubiegało się o dofinansowanie wymiany kopciucha na kocioł gazowy kondensacyjny (5302). Kolejnym wyborem beneficjentów programu były kotły na biomasę (2443) oraz powietrzne pompy ciepła (2104). Wnioskodawcy ubiegali się także o wsparcie instalacji nowoczesnego kotła na węgiel (1916), ale także gruntowej pompy ciepła (307), systemu ogrzewania elektrycznego (180) oraz kotłów olejowych (7). 27 wnioskodawców starało się o dofinansowanie przyłącza do węzłów cieplnych.

Źródło: Parkiet.com, Nettg.pl, Twitter

Redakcja GLOBEnergia