OSD odrzucają wnioski o przyłączenie mikroinstalacji – powodem brak integratora

Jakiś czas temu w instrukcjach ruchu zakładów energetycznych odpowiedzialnych za dystrybucję energii pojawił się niewinny zapis mówiący o konieczności zastosowania “integratora” w przypadku zastosowania w instalacji więcej niż jednego falownika. Teraz coraz więcej instalatorów przesyła do redakcji informację że operatorzy w ramach rozpatrywania wniosków o przyłączenie lub modernizację mikroinstalacji  zaczęli egzekwować stosowanie wspomnianego integratora. Zmiana instrukcji ruchu miała na celu zapewnienie  bardziej efektywnego i bezpiecznego zarządzania mikroinstalacjami jednak stawia przed właścicielami instalacji fotowoltaicznych poważne wyzwania.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Zgodnie z przepisami, mikroinstalacja musi umożliwiać monitorowanie i sterowanie jej parametrami w sposób zintegrowany. Oznacza to konieczność posiadania jednego urządzenia sterującego, zwłaszcza w przypadku instalacji z dwoma lub więcej falownikami. 

9.1.1.1. Mikroinstalacja przyłączona do sieci TAURON Dystrybucja powinna umożliwiać TAURON Dystrybucja  monitorowanie i sterowanie jej parametrami w sposób zintegrowany (jedno urządzenie sterujące tj. falownik lub integrator w przypadku więcej niż jednego falownika zapewniające wspólne i jednoczesne sterowanie pracą całej mikroinstalacji - czytamy w wytycznych. 

Dodatkowo, urządzenie sterujące musi być wyposażone w port wejściowy RS485 obsługujący protokół komunikacji SUNSPEC, co umożliwia przyjęcie poleceń sterujących od TAURON Dystrybucja.

9.1.1.3. Urządzenie sterujące o którym mowa w pkt. 9.1.1.1. powinno być wyposażone w port wejściowy RS485 obsługujący protokół komunikacji SUNSPEC, który umożliwia przyjęcie od TAURON DYSTRYBUCJA poleceń sterujących. Port wejściowy RS485 powinien być zlokalizowany w miejscu zapewniającym łatwy dostęp dla służb technicznych TAURON Dystrybucja - brzmi zapis w wytycznych. 

Problem z rozbudową instalacji w TAURONIE

Największy problem pojawia się w momencie, gdy do istniejącej mikroinstalacji dodaje się kolejne falowniki innej firmy. W takiej sytuacji konieczne staje się zainstalowanie integratora, który będzie wspólnie sterować wszystkimi falownikami i spełniać wymogi komunikacyjne. Jednakże, często może okazać się trudne znalezienie odpowiedniego datalogera uniwersalnego, który będzie w stanie obsłużyć zarówno starsze, jak i nowsze modele falowników różnych producentów.

Skutkiem tych zmian jest coraz częstsze odrzucanie wniosków o przyłączenie mikroinstalacji przez OSD, jeśli nie spełniają one wymogu posiadania integratora przy dwóch lub więcej falownikach. To z kolei prowadzi do opóźnień w procesie instalacji, a także zwiększa koszty dla właścicieli mikroinstalacji, którzy muszą dokonywać dodatkowych zakupów i instalacji.

Sterowanie przez OSD falownikami fotowoltaicznymi, mimo że zostało opisane i wprowadzone do przepisów wiele lat temu od strony technicznej nie zostało wdrożone przez OSD i z dużą dozą prawdopodobieństwa w tej formie nigdy nie zostanie wdrożone. Wynika to z faktu że mimo posiadania przez falownik RS485 i zgodności ze SUNSPEC nie oznacza, że automatycznie operator będzie mógł nim sterować, nawet jeżeli kiedyś w przyszłości doprowadzi do niego kabel komunikacyjny i wepnie wtyczkę. Potrzebna jest integracja wymiany danych, której nie ma. Kolejną kwestią jest sprawa samej fizycznej komunikacji. Między licznikiem gdzie kończy się strona sieci należąca do OSD a falownikiem czy integratorem, który zazwyczaj jest kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów dalej trudno mi sobie wyobrazić jak będzie prowadzona ta komunikacja. Odnoszę wrażenie że OSD wiele lat temu wprowadziło przepisy i do tej pory nie ma pomysłu na jego realizację nie mówiąc już o jego praktycznym zastosowaniu - analizuje sytuację Bogdan Szymański, ekspert branżowy GLOBENERGIA. 

W obliczu zmieniającego się krajobrazu regulacyjnego dotyczącego energii odnawialnej, kluczowe jest, aby dostosować przepisy tak, aby promować rozwój sektora fotowoltaicznego, jednocześnie minimalizując obciążenia dla jego uczestników. Bez wątpienia, problem braku integratora w przypadku mikroinstalacji jest kwestią, którą należy pilnie rozwiązać, aby umożliwić płynne i efektywne przyłączanie tych instalacji do sieci.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia